Birželio 6 d. įvykęs Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų kartu su Lietuvos Respublikos ambasada Moldovoje organizuotas virtualus Enterprise Europe Network vebinaras subūrė Lietuvos verslo atstovus, besidominčius bendradarbiavimo galimybėmis su Moldova. Renginyje buvo pristatytas šalies ekonominis potencialas, investicijų aplinka ir realios įmonių patirtys.
Renginį pradėjo sveikinimo žodžiais Lietuvos Respublikos ambasadorius Moldovoje Tadas Valionis, Vilniaus PPAR generalinis direktorius dr. Almantas Danilevičius bei Moldovos prekybos ir pramonės rūmų prezidentas Sergiu Harea, kurie pabrėžė augančias dvišalio bendradarbiavimo galimybes bei Moldovos svarbą kaip strategiškai patrauklios investicinės krypties.
Po sveikinimo žodžių Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų generalinis direktorius dr. Almantas Danilevičius Moldovos prekybos ir pramonės rūmų prezidentui Sergiu Harea įteikė Vilniaus PPAR 100-mečio medalį – kaip simbolinę padėką už bendradarbiavimą ir partnerystę. Medalis oficialiai bus pristatytas rudenį, jei bus organizuota verslo misija į Moldovą.
Dalyviams buvo suteikta galimybė iš arti susipažinti su Moldovos verslo aplinka – šalis pastaraisiais metais sparčiai žengia ekonominio atvirumo ir skaitmenizacijos keliu. Nors Moldova yra viena mažiausių Europos valstybių pagal teritoriją ir gyventojų skaičių (apie 2,4 mln.), ji siūlo prieigą prie daugiau kaip 870 milijonų vartotojų rinkos per plačią laisvosios prekybos sutarčių tinklą, įskaitant ES, JK, Turkiją bei CEFTA šalis.
Investicijų skatinimas Moldovoje remiasi pažangiu požiūriu – daugiau nei 80 % viešųjų verslo paslaugų jau yra skaitmenizuotos, o įmonių steigimo procesai aiškiai reglamentuoti ir orientuoti į patogumą investuotojui. Didelė dalis tiesioginių užsienio investicijų (85 %) atkeliauja iš ES valstybių, o daugiausia jų pritraukiama į finansų, IT ir gamybos sektorius.
Seminaro metu taip pat buvo atkreiptas dėmesys į sparčiai augančią Moldovos IT industriją, kurios pajamos per pastaruosius 7 metus išaugo daugiau nei keturis kartus. Be to, pristatyta energijos sektoriaus pertvarka, kurioje ypatingas dėmesys skiriamas atsinaujinančių išteklių plėtrai, taip pat modernios logistikos infrastruktūros plėtros projektai – nuo naujų kelių ir geležinkelių iki multimodalinių terminalų.
Praktinėmis įžvalgomis dalijosi Lietuvos įmonių atstovai – Vytenis Benetis, UAB „Adventica“ bendraįkūrėjas ir vadovas, bei Gintaras Vinikaitis, UAB „Traidenis“ technikos direktorius. Jie pristatė savo verslo patirtis Moldovoje, akcentuodami tiek verslo kultūros niuansus, tiek atrastas plėtros galimybes. Prie jų prisijungė ir Moldovos įmonės „Floarea Soarelui“ atstovas Lupu Dumitru, kuris supažindino su vietinės pramonės galimybėmis ir atvirumu partnerystėms su Lietuvos verslu.
Dėkojame visiems dalyviams už aktyvų įsitraukimą. Tikimės, kad renginys paskatino gilinti žinias apie Moldovą kaip augantį, inovatyvų ir verslui atvirą regioną.
#EENCANHELP #MOLDOVA #TRADE