Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose įvyko susitikimas su naujai paskirtu ambasadoriumi Jungtinėje Karalystėje
Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmuose lankėsi naujai paskirtas ambasadorius Jungtinėje Karalystėje – Eitvydas Bajarūnas. Ambasadoriaus misiją E. Bajarūnas vykdys ir Omane bei Portugalijoje. Rūmuose naujasis ambasadorius hibridiniu būdu susitiko su VPPAR Prezidentu Sigitu Leonavičiumi ir generaliniu Rūmų direktoriumi dr. Almantu Danilevičiumi.
„Artimiausiomis dienomis bus pasirašytas LR Prezidento dekretas ir rugsėjo 12 dieną pradėsiu misiją, kuri nuteikia ne tik pozityviai, bet ir įpareigojančiai, nes, anot Ekonominės diplomatijos tarybos, Jungtinė Karalystė yra svarbiausių Lietuvai rinkų penketuke. Ir ji neapsiriboja tik Anglija. Škotija, Velsas, taip pat Šiaurės Airija yra didelės ir daugeliui sektorių atviros rinkos, o mano interesas ir yra ištyrinėti šias rinkas Lietuvos verslui“, - kalbėjo naujai paskirtas ambasadorius E. Bajarūnas.
Įvykus Brexitui ir Didžiajai Britanijai atsiskyrus nuo Europos Sąjungos, visoms eksportuojamoms ir gaminamoms prekėms iš Lietuvos gali būti reikalaujami kilmės sertifikatai, nes Jungtinė Karalystė nėra pasirašiusi laisvos prekybos sutarties su Europos Sąjunga. Prekių kilmės sertifikatus Rūmai eksportui į Didžiąją Britaniją išduoda elektroniniu būdu.

„Didžioji Britanija yra labai didelė rinka, joje veikia nemaža Lietuvos verslo bendruomenė, kuri pradėjo formuotis iš karto po Lietuvos Respublikos nepriklausomybės. Džiaugiuosi, kad tarpvalstybinis ekonominis bendradarbiavimas yra teigiamas ir sklandus, tikiuosi išlaikysime šiuos santykius ir ateityje“, - susitikimo metu kalbėjo Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Prezidentas, Sigitas Leonavičius.
Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijos duomenis, Lietuva į Didžiąją Britaniją eksportuoja baldus, namų apyvokos reikmenis, įvairius cheminius produktus, medieną ir jos gaminius, trąšas, įvairius grūdus, sėklas ir vaisius. Šių ir kitų prekių vertė – 1,35 mlrd. EUR. Lietuva iš Didžiosios Britanijos importuoja mechanines mašinas ir jų įrenginius, automobilius ir jų dalis, plastikus ir jų gaminius, elektros mašinas ir įrenginius, optikos, fotografavimo, matavimo, medicinos prietaisus, kurių vertė yra 329,3 mln. EUR.

„Be jokios abejonės, po Brexito rinka kito ir dabar ypatingai yra įdomūs verslo partneriai iš Didžiosios Britanijos. Darbo jėga Lietuvoje vis dar pigesnė, daugelis verslo sektorių gali būti įdomūs ne tik sostinėje, bet ir šalies regionuose, todėl Rūmuose laukiame visų, kas ieško galimybių investuoti Lietuvoje. Diskutuotini gali būti ir trišaliai verslo santykiai, jeigu kontraktai būtų sudaromi tarp Didžiosios Britanijos, Lietuvos ir, sakykime, Ukrainos. Lietuvos verslininkus nebūtinai domina didieji, vyriausybinio lygio investuotojai, bet ir smulkusis bei vidutinis verslas“, - kalbėjo Rūmų Prezidentas.
Pasitraukus iš Europos Sąjungos, Didžioji Britanija nebedalyvauja Enterprise European Network (EEN) tinkle, bet lieka partneriu. Rūmai jau yra suorganizavę dvi verslo misijas, kurių viena buvo su paroda. Abi misijos Lietuvos verslui buvo sėkmingos.