fbpx

Prisijungti

Naujienos

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai: būtina skubiai lengvinti užsieniečių įdarbinimą

 

2021 m. gruodžio 2 d., Vilnius. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai siūlo skubiai lengvinti užsieniečių įdarbinimo procedūras. Trumpuoju periodu verslui tai – vienintelė priemonė, padėsianti konkuruoti tarptautinėje rinkoje. Rūmai pritaria Užimtumo tarnybos reformai, padėsiančiai nustatyti, kiek realiai šiandien darbingų ir norinčių dirbti žmonių yra šalyje, taip pat teigiamai vertina pasiūlymus lengvinti negalią turinčių žmonių integraciją į darbo rinką bei siūlo didesnes paskatas vyresnio amžiaus žmonės grįžti į profesinį kelią.

Šiuos ir kitus pasiūlymus Rūmų tarybą pateikė susitikime su LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

Sigitas Leonavičius, Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas pažymi, kad susitikime su verslu, vykusiu lapkričio 12 dieną, jau ir Prezidentūra rekomendavo „aktyviau spręsti darbo jėgos pasiūlos ir paklausos subalansavimo klausimą“ bei tarp kitų priemonių pasiūlė svarstyti „apdairius trūkstamų darbuotojų atvykimo iš trečiųjų, kultūriškai Lietuvai giminingų šalių sąlygų pokyčius“.

„Tikrai girdime ir LR Vyriausybės, ekspertų, ministerijų siūlymus didinti atlyginimus ir taip susirasti darbuotojų. Bet tuo pačiu reiktų pastebėti, kad atlyginimai Lietuvoje – tarp sparčiausiai augančių regione. Apskaičiuotas darbo užmokesčio vidurkis Lietuvoje, išskyrus individualias įmones, šių metų antrąjį ketvirtį buvo 1.566 Eur ir šoktelėjo 12%, palyginti su 2020 m. balandžio–gegužės mėnesiais. Nepaisant to, darbuotojų katastrofiškai trūksta, o ilgalaikės priemonės šiandien verslo negelbėja“, - teigia S. Leonavičius.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų narių apklausa parodė, kad trūksta įvairiausių profesijų darbuotojų. „Skubiai reikalingi pardavimų vadybininkai, salės vadybininkai“; „mielai priimsim elektronikos inžinierius, programuotojus“; „ieškome gamybos meistrų, konstruktorių, šaltkalvių“; „ilgai nerandame įrenginių operatorių, krautuvų vairuotojų, elektrikų, mechanikų“ – tai tik keletas pavyzdžių iš daugelio įmonių, kurioms šiuo metu katastrofiškai trūksta darbo rankų.

„Kasdien kalbame su įmonėmis ir kone pagrindinė šiandienos tema visų pokalbi metu – darbuotojų trūkumas. Įmonės situaciją jau vadina ekstremalia, ir ji tik blogėja“, - įmonių nuomonėmis dalijasi Rūmų gen. direktorius Almantas Danilevičius.

„Dėmesys švietimui, profesiniam mokymui, perkvalifikavimui, didesnės paskatos grįžti į profesinį kelią pagyvenusiems žmonėms, neįgaliųjų įdarbinimas – būtinos priemonės subalansuoti darbo rinką. Bet rezultato negausime iškart, o įrengimai įmonėse laukti negali. Arba jie tiesiog stovi, kaip dabar kai kuriose įmonėse, kurios investavo į naujus įrengimus, tačiau dėl darbuotojų stokos neišnaudoja gamybinių pajėgumų. Vienintelis kelias šiandien – lengvinti užsieniečių įdarbinimą. Vokietija savaip išsprendė darbuotojų trūkumą, Didžioji Britanija po Brexit lėktuvais vežėsi darbuotojus iš kitų šalių. Jei mes ir toliau lauksime po du mėnesius, norėdami įdarbinti žmogų, neturėsime jokių šansų konkuruoti su tais pačiais lenkais“, - akcentuoja Rūmų prezidentas.

Rūmų taryba taip pat prašo institucijas labiau koncentruotis į šešėlinę ekonomiką, „priglaudžiančią“ nelegalius darbuotojus ir iškreipiančią mokamų atlyginimų dinamiką. Taip pat būtina svarstyti daugiau paramos priemonių naujam verslui, lengvinti mokesčių mokėjimą, perimant geruosius vakarų valstybių pavyzdžius, kai verslo pradžioje didele dalimi atleidžiama nuo mokesčių mokėjimo.

„Jaučiame aktyvėjantį socialinį dialogą su verslu, matome teigiamus Vyriausybės žingsnius, tiesiog raginame jau šiandien įsiklausyti į sunkioje padėtyje atsidūrusio Lietuvos verslo prašymus. Tikiu, kad bus išgirstas ir verslo balsas, ir Prezidentūros raginimai“, - pažymėjo S. Leonavičius.

Susitikime dalyvavo Rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius, Rūmų viceprezidentė Vilniaus Universiteto Verslo mokyklos direktorė dr. Birutė Miškinienė, viceprezidentas, įmonės Vilteda vadovas Tautginas Sankaukas, Tarybos nariai – kompanijos „DSP Plius“ vadovė Irma Spudienė, UAB „BY&N” komercijos direktorius Kęstutis Černeckas, UAB „Comfort Heat“ vadovė dr. Vyda Mozūriūnienė, Rūmų gen. direktorius dr. Almantas Danilevičius, Rūmų narių UAB FTG Baltic atstovė Eglė Rakštienė bei Ukmergės RVK Direktorė Angelė Andrikonienė.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis