„Tvarumas – mūsų įmonės DNR dalis“
Iškastinio kuro atsisakymas ir perėjimas prie atsinaujinančių energijos šaltinių yra reikalingas ne tik siekiant stabdyti klimato kaitą, bet ir garantuoti energijos tiekimą susiklosčius sudėtingoms geopolitinėms aplinkybėms. Atsinaujinančios energijos projektus įgyvendinančių ekspertų „Green Genius“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė Vaida Mocevičienė pasakoja, kad mažais žingsniais judame tvaresnės ir saugesnės energijos link.
„Nuo karinio konflikto Europoje pradžios, Europos Sąjungos šalys sutarė, kad atsinaujinančių išteklių energetika, o taip pat ir energetinė bendrijos nepriklausomybė, turi būti strateginės svarbos prioritetas, kuris turi būti vystomas atitinkamai. Deja, realybė daugelyje Europos šalių yra šiek tiek kitokia – perėjimas nuo tradicinės energetikos iki atsinaujinančios toli gražu nėra nei toks lengvas, nei paprastas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Tiesa, gerų pavyzdžių taip pat yra. Lietuva šią vasarą patvirtino Proveržio paketą, kurio tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas spartesniam atsinaujinančios energetikos vystymui. Nors ne visos šio paketo nuostatos mums atrodo pagrįstos ir lengvinančios darbą, bet dirbame – ieškome išeičių“, – sako pašnekovė.
„Kaip visi matome, energetika šiuo metu tapusi politiniu įrankiu – energetinį spaudimą Lietuva patiria nebe pirmą kartą. Šįkart su juo susiduria ir didžiausios, galingiausios šalys. Natūralu, kad jaučiamas nerimas versle, auga poreikis ieškoti saugesnių, tvaresnių sprendimų ateičiai. „Green Genius“ dirba siekdami atliepti šį augantį poreikį: vystome saulės, vėjo ir biodujų energetiką. Taip pat planuojame žaliojo vandenilio pilotinį projektą.“

Nauda aplinkai
I.Mocevičienė pabrėžia, kad žalioji energetika drauge su maisto pramone vaidina svarbiausią vaidmenį, siekiant mažinti į aplinką išmetamo kenksmingo anglies dvideginio kiekį ir stabdant klimato kaitą. JAV Aplinkos apsaugos agentūros duomenimis, iškastinio kuro deginimo metu išsiskiria apie 80 proc. pasaulinio šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio.
„Kalbant konkrečiai apie energetiką, svarbu įsisąmoninti, kad modernusis pasaulis priklauso nuo žmonijos suvartojamos energijos – jei sugebėsime perkurti modernaus pasaulio sandarą taip, kad energijos gamyba nežalotų planetos, tuomet iš esmės sustabdysime vienus didžiausių ir labiausiai aplinkai žalingų procesų“, – kalba specialistė.
„Tiesa, nuo spartesnio perėjimo prie tvarios energijos dominavimo stabdo tam tikri stereotipai, informacijos trūkumas, taip pat esami įpročiai bei infrastruktūra. Nuo šių metų pavasario matome, kaip stipriai keičiasi požiūris ir įpročiai, kaip didėja informacijos poreikis ir jos įsisavinimas. Visgi, siekiant perkurti egzistuojančią pasaulio tvarką, neužtenka pakeisti tik požiūrį ar įgauti žinių – tam reikia pervertinti savo vertybių skalę ir atitinkamai keisti kasdienius įpročius, verslo atveju – net ir veiklos modelius. Tai nėra nei lengvi, nei greiti procesai, dar reikalaujantys ir finansinių investicijų. Tačiau pokyčiai vyksta“, – pastebi pašnekovė.

Pradėti nuo savęs
„Green Genius“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė atskleidžia, kokius tvarumo projektus įgyvendina įmonės viduje. „Nuoširdžiai laikomės vertybinės higienos – nuo atliekų rūšiavimo ir jų perdirbimo į žaliąją elektrą mūsų biodujų jėgainėse, iki automobilių parko elektrifikavimo, glaudaus bendradarbiavimo su bendruomenėmis, visuomenės švietimo projektų bei avilių laikymo „Green Genius“ saulės parkuose. Mūsų įmonės tikslas yra prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Tačiau šalia mūsų tiesioginio darbo – žaliosios energetikos projektų vystymo – mes giliai suvokiame, kad pokytį kuria net ir maži žingsneliai, o ypatingą galią turi rodomas pavyzdys. Todėl tvarių projektų ir veiklų mūsų įmonėje natūraliai daugėja kasmet, – pasakoja pašnekovė. Vienas reikšmingiausių mūsų projektų išlieka biodujų jėgainės. Tai puikus žiedinės ekonomikos pavyzdys, nes gaminama iš žaliavų, kurios jau nebetinka gyventojams naudoti: ūkinės kilmės produktai (pvz.: kukurūzų silosas, grūdai, pasėliai), maisto atliekos (nebetinkami vartoti maisto produktai iš parduotuvių, iš verslo centrų ir gamyklų), mėšlas ir nuotekų dumblas, o gyventojams grįžta galutinis produktas – elektros ir šilumos energija bei organinės trąšos. Iš bioskaidžių žaliavų gamindami žaliąją elektros energiją, sprendžiame ir aplinkosaugos problemas. Skatiname neišmesti bioatliekų, bet paversti jas žaliąja energija.“
Tvarumas – vertybė
Paklausta, ar nesudėtinga kolektyve įdiegti tvarius pokyčius, V. Mocevičienė, patikina, kad didelių sunkumų nekyla. „Tvarumas mūsų įmonėje nėra tik skambus žodis – tai mūsų įmonės DNR dalis. Galbūt dėl to apie tvarumą mes kalbame kasdien ir nuolatos. Nebūna dienų, kada jis būtų nesvarbus ar nutoltų į antrą planą – tai nuoširdus rūpestis, kuriuo su kolegomis dalinamės. Tiesa, kartais ir mums tenka keisti kasdienius įpročius vardan to, kad mūsų veikla taptų tvaresnė. Šie pokyčiai, kaip ir visiems žmonėms, taip pat ir mums kartais kelia nepatogumų ar neaiškumų, todėl tikrai reikia įdėti pastangų keičiant įpročius. Visgi, kelionę tvarumo link įmonės viduje laikome vertybe ir mus visus praturtinančia patirtimi“, – sako „Green Genius“ rinkodaros ir komunikacijos vadovė.
Šis straipsnis parengtas pagal projektą “Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.
