fbpx

Prisijungti

Naujienos

Patikimos kaukės ir respiratoriai – ką šiandien užsidėjote Jūs?

 

2021 m. vasario 18 d., Vilnius. Pirkdami apsauginę kaukę ar respiratorių parduotuvėje ar vaistinėje, turbūt nesusimąstote, kad įsigyjate sveikatos neapsaugantį gaminį? Deja, kaip sako Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų Tarybos narė, UAB „DSP Plius” vadovė Irma Spudienė, „Lietuvoje apie 80 proc. respiratorių yra arba nepatikimi, arba neturi sertifikatų, o dažnu atveju turi suklastotus sertifikatus.“

Daugiametę patirtį darbo saugos priemonių srityje turinti įmonės vadovė nuo praėjusių metų itin įdėmiai stebi veido apsaugos priemonių rinką, analizuoja į Lietuvą patenkančių produktų kilmę, kokybę, o pastebėjimais bei konsultacijomis mielai dalijasi su verslo bendruomene.

„1997-ieji metai, Vilnius. Studijavau pirmame kurse ir įsidarbinau maisto prekių parduotuvėje. Įsivaizduokite, kokį vaizdą matau: patyrusi pardavėja ima iš parduotuvės lentynos stiklainį su marinuotais agurkais, kai pirkėjai nemato, atsukusi stiklainį išima marinuotą agurką ir padeda į šalį – „bus pietums“. Tada užsuka stiklainį ir deda atgal į lentyną. Kad agurkai nespėtų pabalti, toks pradarytas stiklainis dedamas į patį lentynos priekį – jį kas nors nuperka tą pačią dieną ir nieko blogo nepastebi. Deja, bet praėjusiais metais užklupus pandemijai kai kurie pseudo verslininkai, prekiavę kaukėmis ir respiratoriais, elgėsi labai panašiai“, - konstatuoja p. Spudienė, pasakodama apie pirmosios  COVID-19 pandemijos bangos sukeltą paniką ir iššluotas veido apsaugos priemonių lentynas.

Nors šiuo metu rinkoje, atrodytų, pilna ir kaukių, ir respiratorių, o dažnai pasigirsta ir svarstymų apie veido apsaugos priemonių būtinybę, aiškėja, kad su šiais atributais gyvensime dar ilgai. Aviakompanijų reikalavimuose jau atsiranda prievolė dėvėti medicinines kaukes arba tik būtinai patikimus, sertifikuotus respiratorius. Ar galima jų įsigyti Lietuvoje?

Ant respiratoriaus vienaip, čekyje – kitaip

14 metų apsaugos priemonių verslui vadovaujanti Irma Spudienė, užklupus pirmajai COVID-19 bangai, ilgai negalėjo rasti tiekėjų. Pati įmonės direktorė rašė visiems iš eilės – rūbų ir batų prekybininkams, įvairiems produkto vadybininkams. Ir pagaliau rado. Vienas tiekėjas informavo, kad jo partneriai Suomijoje turi respiratorių.

„Įdomiausia šios istorijos dalis ta, jog mane įspėjo, kad pasibaigė šių priemonių galiojimo laikas. Tačiau tuoj pat buvo paaiškinta, kad galima jas išimti iš dėžutės, nes ant paties respiratoriaus nėra datos. Dar paminėjo, kad jeigu neimsiu aš, tai tuos 10 000 vnt. paims bet kas kitas.“, – pasakojo Irma Spudienė, atsisakiusi šešėlinio pasiūlymo.

Deja, kaip parodė UAB „DSP Plius“ direktorės neseniai atliktas mini tyrimas, Lietuvos rinkoje dar daug veido apsaugos priemonių, kurios negarantuoja apsaugos.

Nei vienoje iš penkių aplankytų skirtingų tinklų vaistinių nebuvo pateikti patikimumą patvirtinantys respiratorių sertifikatai, deklaracijos, naudotojo instrukcijos. Ant daugelio respiratorių buvo KN95 arba N95 žymos, kurios Europoje laikomos niekinėmis; nebuvo nurodyta galiojimo data, net nebuvo pažymėtas Europoje pripažįstamas standartas (pvz., FFP2), nors čekyje tai buvo įrašyta.

Ekspertė pastebi, kad priežasčių, kodėl Lietuvos ir ne tik rinkoje pilna prastos kokybės veido apsaugos priemonių – ne viena.

Irma Spudienė pasakoja, kad pandemijos metu parduodami respiratoriai dažniausiai neturi sertifikato arba jis yra suklastotas, nes norint praeiti visus laboratorinius testus ir gauti reikiamus patvirtinimus, sertifikato kaina vienam gaminiui gali pasiekti ir 5000 eurų ar daugiau. Vienadieniai „verslininkai“ eina pigesniu keliu – pardavinėja respiratorius su kokiu nors užrašu, kuris tarsi nurodo kažkokį standartą ir tarsi atrodo legaliai. Dažniausiai ant respiratoriaus galima pamatyti užrašą KN95, KYOTY, N95, nors dar 2020 metų pavasarį visa Vakarų Europa uždraudė respiratorių su tariamais standartais įvežimą. Jie Europoje nesertifikuoti, nepatikrinti ir nepatikimi.

Prie nepatikimos produkcijos masto didėjimo, anot „DSP Plius“ vadovės, prisidėjo ir nuotolinis priežiūros institucijų darbas. Taip pat reikšmingą dalį nepatikimos produkcijos sudaro viešųjų pirkimų metu įsigyjamos apsaugos priemonės.

„Vieša paslaptis, kad viešuosius konkursus dažnai vis dar laimi tie, kas iš anksto turi laimėti. Tu gali pasiūlyti pigesnę, bet ne blogesnę prekę, bet laimės „auksinių šaukštų valdovai“. Gydymo įstaigose ne kartą mačiau, kad vienkartinių pirštinių dėžutės yra be elementaraus CE ženklo“, - pažymi ekspertė.

Ar yra sprendimas?

UAB „DSP Plius” vadovė Irma Spudienė siūlo trijų veiksmų planą:

 1. Valstybei – stabdyti nelegalių kvėpavimo takų apsaugos priemonių įsivežimą;
 2. Organizacijai – reikalauti iš tiekėjo kvalifikacijos, sertifikatų ir išmokti juos pasitikrinti;
 3. Kiekvienam Lietuvos gyventojui – neremti nelegalaus verslo ir nustoti pirkti be kasos čekių per įvairias saugių prekių neužtikrinančias platformas. Pasitikrinkite, ar respiratorius siūlanti įmonė yra vmi.lt puslapyje, ir ar nurodo savo adresą bei telefoną.

Ką reikia žinoti, norint įsigyti tikrai patikimą respiratorių?

 1. Pasirinkite tik tokį respiratorių, ant kurio parašyta ne KN95 ar N5, bet FFP2, FFP3;
 2. Paprašykite pardavėjo gaminio sertifikato, atitikties deklaracijos ir, būtinai, naudotojo instrukcijos lietuvių kalba;
 3. Patikrinkite ar įmonė oficialiai turi sertifikatą ir teisę pardavinėti apsaugos priemones puslapyje: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=directive.notifiedbody&dir_id=155501;
 4. Visada pirkite pilną neatidarytą respiratorių dėžę – viduje turi būti visi 10, 20 ir pan. vnt.;
 5. Venkite skalbiamų ir kitokių „stebuklų“.

„Jeigu pardavėjas jums pateikia respiratoriaus sertifikatą, kurį išdavusios įmonės nėra nurodytame sąraše – jau yra pagrindo manyti, kad tai sertifikato klastotė.“ – įspėja UAB „DSP Plius“ įmonės direktorė bei Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų tarybos narė Irma Spudienė.

Daugiau informacijos:

Apie visa tai  kalbėsime čia:

2021 m. Kovo mėn. 10 d. 9.00 val. UAB "DSP Plius" ir Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai kviečia į mini seminarą "Pasakyk, koks tavo Respiratorius, ir aš pasakysiu, kas tave apgavo!" Pranešimą skaito įmonės vadovė Irma Spudienė turinti 18 metų patirtį darbuotojų saugos srityje.

Pranešime atskleisime PROBLEMĄ atsiradusią tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje užplūdus Covid-19 situacijai, patarsime kaip atskirti patikimą respiratorių nuo nepatikimo, pristatysime tyrimą vaistinėse, savo patirtis su partneriais, pristatysime Oskarą už blogiausią respiratoriaus dėvėjimą, priežastis, kodėl problemos atsirado ir kaip su jomis kovoti, bei pabaigai pasidalinsime 5 TOP patarimais, kaip lengviau atskirti patikimą prekę (ne tik respiratorių) ir kodėl apie tai kalbame. Šis seminaras tiks ne tik įmonių pirkimų specialistams, gamybos vadovams, įmonių vadovams, bet ir kiekvienam kuris rūpinasi savo prekių kokybe bei palaiko sąžiningą/legalų verslą.

 1. PROBLEMA: kaip COVID-19 įkarštyje išsirinkti tikrai patikimą, o ne butaforinį respiratorių?
 2. TYRIMO vaistinėse pristatymas, Skandinavų patirtys.
 3. PROBLEMŲ PRIEŽASTYS: Viešųjų pirkimų spragos, tikrinami ne visi, padirbti respiratorių sertifikatų pavyzdžiai.
 4. SPRENDIMAS: 3 veiksmų plano pasiūlymas, ką daryti Lietuvos valstybei,  jūsų organizacijai ir kiekvienam Lietuvos gyventojui
 5. 5 TOP PATARIMAI - kaip įsigyti kokybišką prekę, ne tik respiratorių, speciali nuoroda lengvam pasitikrinimui.

Plačiau čia:

https://darbosaugospriemones.lt/content/17-dsp-plius-zoom

Registraciją į seminarą čia:

https://apklausa.lt/f/dsp-plius-seminaras-online-budu-2021-m-kovo-10-d-9-00-val-pasakyk-koks-t-aadh4nd/answers/new.fullpage

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis