Pagarba gamtai – kiekviename žingsnyje

UAB „Straikas“ nuo pat veiklos pradžios vykdė aplinkai draugišką veiklą – eksportavo ekologiškas daržoves. 2014 m. nusprendė plėstis kaip maisto pramonės gamintojas ir investavo į natūralaus, ekologiško kūdikių maistelio cecho vystymą. Įmonės komercijos direktorė Gintarė Didžiokaitė pasakoja, kad glaudžiai su gamta susijusi veikla padiktavo ir žaliąjį kursą.
„Gaminame natūralius produktus, kuriems ingredientus gauname iš gamtos, todėl visuomet gerbėme gamtą ir vartotojams komunikavome apie ekologiškų produktų pranašumą. Buvimas arčiau gamtos natūraliai lėmė tai, kad dėmesys aplinkosaugai lydi kiekviename žingsnyje – nuo produktų auginimo ir išgavimo iki pirminių ir antrinių pakuočių. Mūsų gaminamas ekologiškas maistelis kūdikiams, natūralios vaisių sultys, beržų sula yra išpilstyti į stiklinius buteliukus. Kūdikių maisto gaminimui bei saugojimui yra taikomi aukščiausi reikalavimai, todėl net negalvojome apie tai, kad jis galėtų turėti sąlytį su plastiku. Baltijos aplinkos forumo ekspertų duomenimis, gaminant plastikines pakuotes, į jas paprastai dedama įvairių priedų, kurie pagerina plastiko savybes, tačiau kelia pavojų žmogaus sveikatai. Medžiagų išsiskyrimas iš plastiko yra intensyvesnis, kai plastikas liečiasi su riebiu maistu, šildant maistą ar pakartotinai naudojant seną, subraižytą pakuotę“, – kalba pašnekovė.
„Stikliniai indai yra visiškai saugūs. Net stiklo indų metaliniai dangteliai turi plastiko, kuris gali patekti į produktus, todėl naudojame PVC - free dangtelius, kuriuos gamina inovatyvi Lietuvos kompanija „Tin Cap“ (Panevėžyje). Nuo pirmos dienos pasirinkome jų gaminamus dangtelius, nors kainos prasme tai nebuvo pigiausias variantas. Tačiau pasirinkimą lėmė ne kaina, o produkto kokybė, inovatyvumas. Tai leido aplenkti draugiškumo aplinkai ir vartotojui srityje net galingas tarptautines kompanijas“, - pasakoja verslininkė.

Antras gyvenimas
G.Didžiokaitė džaugiasi, kad stiklinių indelių tvarumas yra įvairiapusis. „Jie suteikia produktui jaukumo, tarsi kūdikių tyrelės būtų ką tik pagamintos mamos arba močiutės, užkonservuotos ir pastatytos į lentynas. O vėliau stikliniai indai vėliau praverčia klientų buityje – išplaunami ir vėl naudojami konservavimui ar birių produktų laikymui arba yra panaudojami labai kūrybiškai, pavyzdžiui, tampa dailiomis pieštukinėmis, indeliais desertui ir kt. Kai kurie klientai stiklainėlius surenka ir atneša mums, kad galėtume panaudoti antrą kartą“, – kalba pašnekovė. „Kai kuriems savo gėrimams pilstyti pasitelkiame popierines skardines, kurios pasaulyje laikomos vienomis ekologiškiausių pakuočių, nes pagamintos iš perdirbto medžio pluošto ir gali būti perdirbamos kartu su popierinėmis atliekomis. Taip pat šios skardinės yra daug lengvesnės, todėl transportuojant į aplinką išmetama mažiau kenksmingo anglies dvideginio.“
Tvarios pakuotės
G.Didžiokaitė pasakoja, kad UAB „Straikas“ itin daug dėmesio skiria ir antrinių pakuočių gamybai. „Mūsų įmonės asortimentas yra daugiau nei penkiasdešimt rūšių kūdikiams skirto maisto ir apie dvidešimt skirtingų gėrimų. Gaminti kiekvienai produktų rūšiai atskiras pakuotes būtų netvaru tiek kaštų, tiek žaliavų atžvilgiu, todėl gaminame grupines pakuotes, kad ta pati pakuotė tiktų didesnei tarai, o perlenkus pusiau – ir mažesnei. Pakuotėms naudojame perdirbtą popierių bei kartoną. Jei tik įmanoma, pakuotėse visai vengiame plastiko. Deja, tai ne visada galime padaryti, nes siunčiant produktų paletes tolimais atstumais reikalingos sandaresnės ir tvirčiau laikančios pakuotės. Tiesa, tam skirtus plastikinius diržus perkame pagamintus iš perdirbto plastiko, taip užtikrindami antrą gyvenimą plastikui ir mažindami galimų šiukšlių kiekį aplinkoje“, - pastebi pašnekovė.
„Vystydami elektroninę prekybą, stengiamės kiek galėdami pernaudoti jau vieną kartą tarnavusias pakavimo dėžes – tikimės, kad klientai tai vertina kaip papildomą tvarumo žingsnį ir nepyksta, jeigu dėžutė, kurioje atkeliavo užsakyta produkcija, turi panaudojimo žymių“, - atvirauja Gintarė.

Kiti sprendimai
Pasak UAB „Straikas“ komercijos direktorės, kai kurie tvarūs sprendimai įmonėje jau seniai tapę kasdienybe. „Vienas iš tokių yra valymo įrenginiai „Industrial wastewater treatment“ – sistema, kuri suteikia galimybę išvalyti gamyboje panaudotą vandenį. Biure nenaudojame vienkartinių puodelių kavai ar vandeniui – kiekvienas darbuotojas turi savo keramikinį ar stiklinį puodelį. „Marmaluzi“ vaikų maisto studijoje turime tik daugkartinio naudojimo indus.
Stengiamės nieko nespausdinti, jei to nereikalauja sutartis, visus dokumentus pasirašome elektroniniais parašais ir saugojame skaitmeniniu formatu. Kruopščiai rūšiuojame šiukšles jau daugybę metų, tai tapo neatsiejama darbinės veiklos ir asmeninio gyvenimo dalimi“, – sako pašnekovė.

G.Didžiokaitė pastebi, kad vis daugiau žmonių rūpinasi, kad jų vartojami produktai būtų tvarūs, ekologiški. „Tai ypač rūpi jaunesnio amžiaus vartotojams. Visgi, kai ateina metas rinktis produktą, vis dar dažnai mažesnė kaina laimi prieš ekologiją. Ekologiški, tvarūs produktai visada yra brangesni, nes tvarius sprendimus reikia įtraukti į bendrą gamybos grandinę, o tai yra papildoma investicija, kuri padidina produkto vertę. Vieni sutinka mokėti didesnę kainą, kiti ieško pigesnių variantų. Tačiau tendencija ieškoti tvarių sprendimų įvairiose gyvenimo srityse vis populiarėja, labiau atsigręžiama į gamtą. Tai džiugina“, – sako UAB „Straikas“ komercijos direktorė.
Šis straipsnis parengtas pagal projektą “Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.
