fbpx

Prisijungti

Naujienos

Pagalbos fondas „sergančioms“ įmonėms

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai, kuriems suteikti įgaliojimai išduoti Force majeure pažymas, jau vėl kasdien sulaukia po keleto skambučių dėl  Force majeure pažymų išdavimo, kas indikuoja, kad vis daugiau įmonių susiduria su karantino keliamais iššūkiais. Žinoma, negalima lyginti situacijos su pirmuoju karantino laikotarpiu, kai tokių Rūmai sulaukdavo iki 70 per dieną, bet dabar vis daugiau kreipiasi įmonių, kurios negali įgyvendinti sutarčių dėl COVID-19 užsikrėtusių įmonės darbuotojų bei dėl šios priežasties iš esmės paralyžiuotos įmonės veiklos.

Taip pat regionuose pastebima, tą patvirtina ir profsąjungų atstovai, kad kai kurių nedidelių ir vidutinių įmonių darbuotojai ar net vadovai linkę nepranešti apie savo ligos požymius, vengia testuotis ir kelia koronaviruso plitimo riziką. Tokiai elgsenai įtaką daro ne tik melagingos naujienos, kuriomis žmonės patiki, bet ir itin sudėtinga bet kurios įmonės situacija, kai joje atsiranda sergančiųjų COVID-19.

Tiek darbuotojai, tiek vadovai supranta, kad negalint įvykdyti įmonės prisiimtų įsipareigojimų prieš partnerius, bendrovėms gresia sutartyse numatytos baudos, apyvartinių lėšų trūkumas, darbuotojams – atleidimai ir įmonių bankrotai. Siekiant išsaugoti darbo vietas, rizikuojant didžiausiu turtu – sveikata, deja, kai kurios įmonės pasirenka tęsti veiklą ir neteikti informacijos apie ligų požymių turinčius darbuotojus. Šiuo atveju įmonės paliktos vienos kovoti su viruso keliamomis problemomis.

Baudos ir grasinimai, žinoma, veikia, bet Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai siūlo jau dabar  Vyriausybei numatyti ir pagalbos priemones, kurios skatintų įmones, jų vadovus ir darbuotojus prisidėti,  stabdant viruso plitimą bei išsaugant įmones gyvybingas.

Šiam tikslui pasiekti siūloma sukurti pagalbos fondą sergančioms įmonėms.

Šio fondo pagalba galėtų pasinaudoti įmonės, kurių darbuotojai suserga COVID-19 arba dėl kontaktų su rizikos grupėmis, privaloma saviizoliacija. Įmonėms galėtų būti kompensuojamos papildomos išlaidos, būtinos kontraktui įgyvendinti: naujų laikinų darbuotojų samdymas, neatleidžiant senųjų darbuotojų, testavimo išlaidų pilnas ar dalinis kompensavimas smulkioms ir vidutinėms įmonėms; COVID-19 paveiktų įmonių apsaugos priemonių kompensavimas ir t.t.

Pagalbos fondu galėtų pasinaudoti tik įmonės, kurių darbuotojams aptiktas COVID-19 arba įmonės darbuotojai turėjo kontaktų su COVID-19 sergančiais pacientais, ir įmonės dėl to negali įgyvendinti konkrečių sutarčių, joms gresia sutarties nevykdymo baudos.

Nustatyti, ar įmonė negali įgyvendinti sutarties būtent dėl COVID-19 keliamų grėsmių, gali padėti ilgametė Prekybos, pramonės ir amatų rūmų patirties nustatant force majeure aplinkybes.

Šis pasiūlymas praėjusią perduotas Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis