fbpx

Prisijungti

Naujienos

Pagalba ukrainiečiams išsprendė personalo trūkumo problemą

Privataus vaikų lopšelių - darželių tinklo Vilniuje „Abadelė“ vadovė Ieva Jagminienė atskleidžia, kad šiuo metu jos vadovaujamuose darželiuose dirba net devyni užsieniečiai. Visi jie – nuo karo Ukrainoje pradžios į Lietuvą atvykę pabėgėliai. Pasak I. Jagminienės, ukrainiečių įdarbinimas nėra tik pagalba atvykėliams, tai naudinga ir pačiai įmonei.

Jungtinių tautų duomenimis, nuo karo Ukrainoje pradžios apie 9 mln. ukrainiečių pabėgo į kaimynines valstybes, kur gavo laikinąjį prieglobstį bei nedidelę materialinę pagalbą. Apie 50 tūkst. ukrainiečių apsigyveno ir Lietuvoje. Didžiąją pabėgėlių dalį sudaro moterys, kurios, gavusios vaikams vietas mokyklose ir darželiuose, ėmė ieškoti darbo. Žinoma, atvykus į svetimą šalį be pažinčių, o dažnu atveju ir užsienio kalbos, ši užduotis nėra pati lengviausia, tačiau socialiai atsakingi verslininkai pabėgėliams ištiesė pagalbos ranką.

„Vilniuje veikiančiuose „Abadelės“ lopšeliuose darželiuose įdarbinome devynis ukrainiečius. Septynios moterys dirba auklėtojų padėjėjomis, viena – virėjos padėjėja. Turime ir vyresnio amžiaus vyrą, kuris įsidarbino vairuotoju, – pasakoja I. Jagminienė. – Nuo pat karo pradžios padedame ukrainiečiams, kaip tik galime. Kai kurios iš Ukrainos atvykusios moterys mūsų darželyje dirba jau pusę metų. Noriu pastebėti, kad jų įdarbinimas nebuvo vienpusė pagalba. Ukrainiečiai padėjo mus išspręsti darbo jėgos trūkumo problemą.“

Didelis darbuotojų trūkumas

Užimtumo tarnybos duomenimis, nuo karo Ukrainoje pradžios mūsų šalyje įsidarbino beveik 19,7 tūkst. ukrainiečių. Ukrainos karo pabėgėliai dirba visose Lietuvos savivaldybėse, beveik kas trečias – Vilniuje. Šiuo metu šalies darbdaviai siūlo dar 2,2 tūkst. darbo vietų ukrainiečiams, nes lietuviai jų užimti nesuinteresuoti.

„Kaip ir daugelis įmonių, mes taip pat susidūrėme su darbuotojų trūkumu, todėl atvykę ukrainiečiai bent laikinai padėjo šią problemą išspręsti. Tiesa, daugelis ukrainiečių planuoja sugrįžti į gimtinę, vos pasibaigus karui – suprantamas žmonių noras sugrįžti atgal į tėvynę ir savo namus. Galima sakyti, kad esame radę tik laikiną sprendimą personalo trūkumui, tačiau kol kas esame labai patenkinti, – kalba „Abadelės“ lopšelių-darželių tinklo vadovė. – Ukrainiečiai gana greitai įsiliejo į kolektyvą, prisitaikė prie darbo ir gyvenimo sąlygų, dirba nuoširdžiai ir kokybiškai.“

Kalbos barjeras – įveikiamas

Didžioji dalis į Lietuvą atvykusių ukrainiečių gali bendrauti tik gimtąja arba rusų kalbomis. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, po 1986 m. gimę lietuviai rusų kalbos beveik nemoka (puikiai įvaldę anglų, prancūzų, vokiečių ar kitas kalbas), tačiau tai tampa kliūtimi ne visose darbovietėse.

„Mūsų lopšelių - darželių tinklas užsiima kvalifikuota pačių mažiausių vaikučių (8 mėn.+) priežiūra ir kokybišku ankstyvuoju ugdymu. Nuo pat įkūrimo ypatingą dėmesį skiriame darbui su mažaisiais vilniečiais, kurių daugelis dar nemoka kalbėti. Auklėtojų padėjėjomis dirbančioms ukrainietėms daugiau tenka atlikti fizinius darbus: nuprausti mažylius ir pakeisti jiems sauskelnes, pamaitinti ar padėti pavalgyti patiems, perrengti drabužėlius, išvesti į lauką. Kai kurie mūsų darželius lankantys vaikai yra iš mišrių šeimų, todėl supranta rusiškai arba angliškai. Bent vieną iš šių kalbų moka visos mūsų darbuotojos, taip pat ir ukrainietės, – pasakoja I. Jagminienė. – Be to, per pusmetį daugelis iš Ukrainos atvykusių darbuotojų ir patys pramoko kalbėti lietuviškai. Jaučiamos nuoširdžios pastangos susikalbėti.“

Primena vertybes

Paklausta, kokią naudą kolektyvui teikia kitataučių įdarbinimas, I. Jagminienė akcentuoja akiračio plėtimą ir vertybes. „Bendra veikla su kitataučiais moko prisitaikyti, išeiti iš komforto zonos, įdėti daugiau pastangų bendraujant ir pažįstant kitą kultūrą bei skatina prisiminti pagrindines vertybes, – sako pašnekovė. – Kasdien su ukrainietėmis dirbančios auklėtojos pasakoja, kad bendravimas su jomis padeda iš naujo įvertinti mums tokius suprantamus dalykus, kaip laisvė, taika, tėvynė. Lietuviai dažnai esame linkę paburbėti ir pasiskųsti, tačiau ukrainiečių patirtys suvienija, skatina patriotiškumą – imame galvoti kaip mes suremtume pečius ir kovotume už savo laisvę, jei panaši situacija nutiktų Lietuvoje.“

„Abadelės“ lopšelių - darželių tinklo vadovė pasidžiaugė, kad ukrainiečių emocinė ir psichologinė būklė daug geresnė, nei vos tik atvykus. „Darbas su mažyliais yra labai atsakingas ir varginantis fiziškai, tačiau padeda nukreipti mintis nuo kasdienių įvykių gimtinėje, moterys jaučiasi vis geriau, laisviau“, – mintimis dalinasi I. Jagminienė.

Šis straipsnis parengtas pagal projektą „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1 - ESFA - V423 - 02 - 0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis