fbpx

Prisijungti

Naujienos

Nuotekų problematika nagrinėta Seime

2020 m. vasario 26 d., Vilnius. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius vasario 24 dieną dalyvavo Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narės Virginijos Vingrienės iniciatyva surengtoje konferencijoje „Nuotekų ir skystųjų atliekų tvarkymas Lietuvoje: problemos, perspektyvos, strateginiai sprendimai“, kurioje  aptartos galimybės atsakingiau ir saugiau tvarkyti nuotekas, skystąsias ir riebalines atliekas pagal žiedinės ekonomikos tikslus.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas pristatė individualių nuotekų sistemų problematiką, skaitė pranešimą „Individualios nuotekų tvarkymo sistemos: įrengimas, priežiūra, monitoringas“.  p. S. Leonavičius, kalbėdamas apie individualių nuotekų sistemų kontrolę, pažymėjo, kad pirmiausia būtina inventorizuoti esančius individualius valymo įrenginius, nes norint tinkamai kontroliuoti, būtina žioti, kiek, kokios kokybės ir kur pastatyti valymo įrenginiai. Šią funkciją galėtų vykdyti savivaldybės administracijos.

„Jei būtų pilna inventorizacija - kokie įrenginiai, ar jie sertifikuoti, ar atitinka reikalavimus, tada būtų galima žinoti realią situaciją “, – tvirtino Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas taip pat akcentavo, kad būtinos individualių nuotekų įrenginių priežiūros sutartys, garantuosiančios, kad nuotekos iš individualių nuotekų  sistemų pateks pas nuotekų tvarkytojus, o nebus išleistos kažkur gamtoje. p. S. Leonavičius akcentavo, kad netvarkinga arba išvis netinkama valymo įranga gali būti didelė problema.

Pasak jo, verslininkai sako jau seniai siūlė prie individualių nuotekų įrenginių įtaisyti specialų prietaisą, kurio pagalba matytųsi, kaip dirba valymo  įrenginiai. Nuotolinė duomenų perdavimo sistema leistų kone realiu laiku stebėti įrenginio veiklą jo savininkui, aptarnaujančiai organizacija , duomenis galėtų gauti kontroliuojančios institucijos.

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas pateikė siūlymą, kad teisės aktuose būtų įtvirtinta nuostata, kad nuo tam tikrų metų visi naujai montuojami individualūs nuotekų valymo įrenginiai būtų diegiami su nuotoline duomenų perdavimo sistema. Po pereinamojo laikotarpio nuotolinė duomenų perdavimo sistema taptų privaloma visoms individualioms nuotekų valymo sistemoms. Tokiu būdu individualių nuotekų valymo įrenginių gamintojai būtų įtraukti į kontrolės procesą.

Atkreipdama dėmesį į sudėtingą situaciją tvarkant nuotekas, Seimo narė V. Vingrienė sakė, kad „po iškilusių į viešumą slaptų vamzdžių skandalų paaiškėja vis daugiau detalių apie nuotekų tvarkymo problematiką ir spręstinus rimtus klausimus. Tai, kad į vandens telkinius būtų išleidžiamas tik visiškai išvalytas po nuotekų vanduo, net neturi būti diskutuojama. Deja, matome čia egzistuojant XIX a. požiūrį. Turime kelti tokius primityvius, bet tikrai šokiruojančiai aktualius klausimus, kaip  riebalų sutvarkymas, kur vežti naftuotą vandenį ir, ar galima vežti į nuotekų valymo įrenginius net sąvartyno filtratą. Juo labiau, kad žengiant žiedinės ekonomikos keliu, aktualesnis turi būti plačiu požiūriu grįstas, kokybiškai išvalytų nuotekų atgautų produktų panaudojimas, pvz. dumblas, kaip dirvos derlingumo gerinimo priemonė, o riebalai – žaliava biodujų gamybai ar panašiai.“

LRT naujienų tarnybai  Nuotekų vežėjų asociacijos narys kėlė problemą, kad „pusė Lietuvos yra Vilnius ir Vilniuje kur atliekos, kur riebalai dingsta? Ar naftuotas vanduo? jis važiuoja į Jonavą. 100 km reikia važiuoti į vieną pusę, tai ar tikite, kad viskas suvažiuoja tenai? Aš abejoju.“

Konferencijoje sutarta, kad Iš mokslininkų, verslininkų, politikų, Aplinkos ministerijos atstovų bus sudaryta darbo grupė rengs tolesnę nuotekų tvarkymo strategiją, o nuotekų vežėjai informavo, kad ketina imtis iniciatyvos ir kurti bendrą sistemą, kurioje matytųsi, kas, kiek, ir kaip atliekas, nuotekas valo, kur veža valyti. Į tokį registrą būtų įtrauktos visos įmonės privalomai. Tokią sistemą vežėjai žada sukurti dar šiemet.

Daugiau apie vykusioje konferencijoje nagrinėtas temas, problemas ir sprendimų būdus – LRT.lt ir delfi.lt publikacijose:

https://www.lrt.lt/naujienos/verslas/4/1145613/po-sprogusiu-ekologiniu-bombu-uzsimota-kurti-nauja-nuoteku-tvarkymo-strategija

https://www.delfi.lt/verslas/verslas/nuoteku-vezeju-asociacija-ragina-kurti-vieninga-skystu-atlieku-apskaitos-sistema.d?id=83613229

 

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis