Nepritrūksta tvarių idėjų
UAB „DSP Plius“ vadovaujanti Irma Spudienė aplinkai draugiškus projektus įgyvendina ne tik savo įmonėje. Verslininkė 10 metų rengia nemokamas darbo saugos ir aplinkosaugos konferencijas, kurių metu dalinasi žiniomis su kitais žmonėmis. Už dėmesį darbo saugos švietimui UAB „DSP Plius“ buvo įvertinti Lietuvos Respublikos valstybinės darbo inspekcijos „Auksinio pasižymėjimo“ apdovanojimu.
Penkiolika metų veikiančioje įmonėje vykdomi tradiciniai aplinkosaugos projektai, kurie kasmet papildomi naujomis tvariomis idėjomis. Šią vasarą UAB „DSP Plius“ vadovė I.Spudienė pradėjo projektą „Nulis šiukšlių po stalu“.

„Kilus idėjai, pasitariau su komanda ir nutarėme ją įgyvendinti. Surinkome šiukšliadėžes iš po stalų ir atidavėme jas globos namams. Darbuotojai šiukšles pratinosi iškart nešti į rūšiavimui skirtas dėžutes. Pirmas dvi savaites šiek tiek pasiklysdavome, nes ranka vis ieškodavo šiukšliadėžės po stalu, tačiau greit įpratome, kad norint išmesti šiukšlę reikia nueiti iki bendrų šiukšliadėžių. Atsirado įprotis pagalvoti, ar tikrai reikia kažką atsispausdinti, nes tai virs šiukšle, dėl kurios reikės pakilti nuo darbo stalo. Šis projektas turi bent dvejopą naudą – mažiname išmetamų šiukšlių kiekį, atidžiau rūšiuojame, taip pat esame fiziškai aktyvesni“, – sako pašnekovė. „Per penkiolika veiklos metų, įgyvendinome nemažai kitų aplinkai draugiškų sprendimų. Kuo toliau, tuo mažiau dokumentų spausdiname. Visos mūsų sąskaitos faktūros yra elektroninės, sutartis pasirašome mobiliaisiais parašais, jei reikia kažką atsispausdinti, panaudojame senus popierius (spausdindami kitoje pusėje), perkame iš tiekėjų, kurie, pavyzdžiui, nededa šalmų į plastikinius maišelius. Ateityje žadame įdiegti Bar kodų sistemą ir prekių atrinkimui sandėlyje naudoti specialius kompiuteriukus (juos jau įsigijome), kad būtų naudojama dar mažiau popierinių dokumentų, kurių, deja, vis dar prašo kai kurie klientai. Žinoma, visada yra galimybė senus dokumentus panaudoti antrą kartą, nukirpus svarbios informacijos bei kontaktų dalį, pavyzdžiui, mes juos atiduodame mokykloms ir vaikų darželiams, kad galėtų piešti, rašyti kitoje pusėje.“
Būti socialiai atsakingu
I.Spudienė pasakoja, kad įmonė kasmet dalyvauja akcijoje „Darom“. „Kartais vien darbo kolektyvas, kartais su šeimomis. Stengiuosi sukviesti ir darbo kaimynus iš biurų pastato, kurių turime apie trisdešimt, taip pat mūsų įmonės klientus. Padovanoju visiems pirštines, pasirūpinu kava ir arbata. Pradžioje tvarkome aplinką, o paskui susėdame pabendrauti. Šiemet vykome tvarkyti į Valakampius. Lijo lietus, tačiau juk nėra blogo oro, tik netinkama apranga. Apsivilkome neperšlampamus lietpalčius ir surinkome šiukšles“, – pasakoja „DSP Plius“ direktorė. „Kalbant apie lietpalčius, esu sugalvojusi dar vieną tvarią idėją. Nors pagal LR įstatymus negalima grąžinti tam tikrų vienkartinių prekių, tačiau teikiame lietpalčių, pončų, apsiaustų nuomos paslaugą. Šiltuoju metų laiku vyksta daug koncertų, valstybinių renginių, tačiau oro sąlygos Lietuvoje yra nenuspėjamos ir organizatoriai nori būti pasiruošę, kad pradėjus lyti, svečiams netektų šlapti. Jei reginių metu lietpalčiai nepanaudojami, juos galima grąžinti, jei pakuotės nebuvo sugadintos. Jei panaudoja 40–50 proc. nuomotų lietpalčių, tuomet juos nusiperka. Klientai labai vertina šią paslaugą.“
Verslininkė pabrėžia visose situacijose ieškanti būdų, kaip padėti žmogui, nedarant žalos gamtai. Šiems dviem faktoriams veikiant kartu, gimsta daugybė projektų. „Prasidėjus covid-19 pandemijai, ėmėme siūti medžiagines kaukes. Kai rinkoje atsirado pakankamai medicininių, apie 2000 medžiaginių kaukių padovanojome socialiai pažeidžiamų žmonių grupėms. Jei ko turime per daug, niekada neišmesiu, visuomet rasiu būdą kaip prasmingai panaudoti“, – sako pašnekovė.

Reikia šviesti visuomenę
Jau dešimtmetį I. Spudienė su komanda organizuoja nemokamas darbo saugos ir aplinkosaugos konferencijas visoje Lietuvoje, kuriose pranešimus skaito net svečiai iš užsienio. „Darbo saugos ir aplinkosaugos srityje kasmet atsiranda naujovių, apie kurias reikia šviesti visuomenę. Esame pirmieji, kurie savo srityje diegiame įvairias inovacijas, pavyzdžiui, prekiaujame darbo batais, kurie nuo pado, odos iki raištelių ir aliumininių apsauginių bato noselių pagaminti iš perdirbtų medžiagų. Netrukus įsivesime stilingus darbo džinsus, pasiūtus taip pat iš perdirbtų medžiagų, tvarius, tačiau patogesnius ir patrauklesnius, su elastanu.
„Konferencijų metu stengiamės paskatinti žmones nebijoti biologiškų, suyrančių gaminių (kaukių, pirštinių, prijuosčių). Žinoma, tokios medžiagos yra kiek brangesnės ir gali būti sandėliuojamos trumpesnį laiką, tačiau pasaulyje šios technologijos jau plačiai taikomos. Metas ir mums prisijaukinti, jei norime iš tiesų rūpintis aplinkosauga, juk kasmet sunaudojama tūkstančiai vienkartinių darbo priemonių“, – kalba įmonės direktorė. „Konferencijų metu dalinuosi užsienio šalių, savo klientų patirtimi, taip pat pasitelkiu skaičiavimo lenteles, kiek pinigų ilguoju laikotarpiu įmonės sutaupytų investavusios į tvaresnes darbo saugos technologijas. Pavyzdžiui, kaukes ir respiratorius keičiant oro filtravimo sistema: jokių šiukšlių gamtai, o darbuotojų sveikata pasirūpinta.“

Ilguoju laikotarpiu I. Spudienė turi ir daugiau idėjų, kaip savo įmonę paversti dar tvaresne. „Kitais metais ketiname įsigyti elektromobilį. Didelė dalis mūsų darbuotojų į darbą eina pėsčiomis, vyksta dviračiais ar paspirtukais, o netrukus ir prekes išvežiosime tvariu transportu – elektromobiliu“, “ – džiaugiasi „DSP Plius“ vadovė.
Šis straipsnis parengtas pagal projektą “Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.
