fbpx

Prisijungti

Naujienos

Mūsų tikslas – mažinti kaštus, saugoti gamtą ir skatinti smulkųjį verslą

Vis daugiau įmonių ir organizacijų veiklą kreipia tvarumo ir žaliojo kurso link. Tam pasitelkiamos drąsios idėjos ir inovatyvūs IT sprendimai. UAB „Mano konkursas“ vadovas Gintautas Moška pasakoja, kaip vienu kartu pavyko išspręsti keletą problemų ir teikti paslaugas, atsižvelgiant į poveikį gamtai.

 „2019 m. sukūrėme pirkimų platformą „Mano konkursas“ ir startavome su projektu, kurio pagrindinis tikslas buvo paskatinti smulkųjį verslą dalyvauti viešuosiuose pirkimuose, suteikiant jiems galimybę paprastai gauti informaciją apie paskelbtus konkursus ir lengvai juose sudalyvauti. Tačiau siekdami padėti verslui supratome, kad turime padėti ir viešajam sektoriui. 2020 m. Prezidentas inicijavo viešųjų pirkimų centralizavimą ir Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimus. Šiandien mūsų komanda daug dėmesio skiria šiai reformai, ieško naujų sprendimų, padedančių optimizuoti visą viešųjų pirkimų procesą perkančiosiose organizacijose.

Turime išsikėlę aiškius tikslus: 20 proc. sumažinti viešųjų pirkimų proceso administravimo kaštus ir 30 proc. darbo laiko sąnaudas. Mažose įstaigose (mokyklose, darželiuose, kultūros centruose ir kt.), kurios vykdo viešuosius pirkimus, nėra atskirų viešųjų pirkimų specialistų – procedūras atlieka mokytojai, auklėtojai, ūkvedžiai ir kt. Visiems šiems darbuotojams viešieji pirkimai yra papildoma funkcija prie jų pagrindinių atsakomybių, – kalba G. Moška. – Taip pat siekiame skaitmenizuoti procedūras į elektroninę erdvę perkeliant privalomuosius dokumentus, pažymas bei ataskaitas ir mažinant spausdinamų popierinių dokumentų skaičių. Turbūt mažai kas žino, jog administruojant viešuosius pirkimus yra sunaudojama tonos popieriaus.“

Už tvarumą

Remiantis „Statista“ duomenimis, sunaudojamo popieriaus kiekis per metus pasaulyje siekia 422 milijonus tonų. Įdomu tai, kad darbuotojai praleidžia 30–40 proc. savo laiko ieškodami reikiamo dokumento, o kai kurios organizacijos pameta reikalingą dokumentą vidutiniškai kas 12 sekundžių.

Atsisakius spausdintų dokumentų, mažinami įmonės kaštai, taupomas darbuotojų laikas ir tausojama gamta. Popieriaus gamybai naudojama ne tik mediena, bet ir energija, vanduo, teršiama aplinka. Vienai tonai popieriaus pagaminti vidutiniškai sunaudojama 25 tūkst. litrų vandens, 2500 kW energijos, o į aplinką išmetama apie 1,5 tonos anglies dvideginio (CO2).

„Esame paskaičiavę, kad vien tik Lietuvos savivaldybių kontroliuojamose perkančiosiose organizacijose per metus atliekamuose mažos vertės pirkimuose atsisakius bent vienos popierinės paraiškos, pažymos arba ataskaitos spausdinimo, per metus būtų sutaupoma apie 2,4 tonos popieriaus. Tai milžiniškas skaičius“, – sako popieriaus atsisakiusios įmonės vadovas.

Reikalingi mokymai

UAB „Mano konkursas“ vadovas atskleidžia, kad nepakanka vien sukurti IT įrankius ir parengti tvarkas, reikia edukuoti ir mokyti darbuotojus jais naudotis. „Programa, kaip įrankis, nieko verta, jei ji sudėtinga, žmogus nesupranta ir vengia naudotis. Šiuo metu dirbame su savivaldybėmis – jau daugiau nei 470 jų kontroliuojamų perkančiųjų organizacijų darbuotojų baigė mūsų mokymus, kaip pasitelkiant IT įrankius administruoti pirkimų procesą organizacijose, rengti ir formuoti dokumentus – dalijasi G. Moška. – Mokymai vyksta gyvai ir nuotoliu. Pradžioje žmonės turi tam tikrų baimių, šiek tiek nepasitikėjimo, nes yra pripratę prie sudėtingų procedūrų, didelio skaičiaus rengiamų ir ranka pasirašomų dokumentų. Bet baigę mokymus ir iki galo išsiaiškinę, kaip paprastai ir patogiai viskas veikia, džiaugiasi mūsų sprendimais.“

Pašnekovas pastebi, kad perkančiosios organizacijos regionuose dar nepakankamai pasiruošusios naudotis el. parašu – dokumentai, kurie turi būti tvirtinami vadovo, toliau yra pasirašomi ranka. Tačiau artimiausiu metu į „Mano konkurso“ platformą bus įdiegtas el. parašas ir bus raginama naudotis tik juo.

Mažinti kuro sąnaudas

Ateičiai G. Moška turi ir daugiau planų, kurie siejasi su aplinkosaugos idėjomis.

„Kuriame sprendimą, kuriuo regionuose skatinsime labai smulkaus ir smulkaus verslo dalyvavimą savivaldybių organizuojamuose viešuosiuose pirkimuose. Siekiame, kad regione esančios organizacijos savo veiklai reikalingas prekes, paslaugas ar darbus dažniau įsigytų iš šalia veikiančio verslo. Tokiu būdu norime optimizuoti prekių pristatymo sistemą, kad vienkartiniai maži prekių kiekiai nebūtų vežami iš vieno Lietuvos krašto į kitą, nes taip teršiama gamta, tonomis naudojamas kuras. Pasižiūrėjus atidžiau, galbūt tokios prekės jau yra toje savivaldybėje ir jas galima įsigyti daug paprasčiau, tebūnie keliais centais gal ir brangiau“, – paaiškina UAB „Mano konkursas“ vadovas.

Šis straipsnis parengtas pagal projektą “Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.

 

 

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis