fbpx

Prisijungti

Naujienos

Siaurukas kviečia į nepamirštamas keliones!

Siekdami išsaugoti ir puoselėti Lietuvos kultūros ir istorijos paveldą, skatindami edukaciją, pažinimą su Aukštaitijos siaurojo geležinkelio urbanistinėmis ir architektūrinėmis vertybėmis bei unikalia infrastruktūra, lietuviškomis tradicijomis ir įspūdingu gamtovaizdžiu, ugdydami aktyvaus laisvalaikio praleidimo kultūrą ir įpročius, š. m. birželio mėn. Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų nariai – AB „Lietuvos geležinkeliai“ –  pasirašė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“.

Šiek tiek istorijos

XIX a. pabaigoje Lietuvoje susiformavo plačiųjų geležinkelių tinklas. Norint jį aprūpinti kroviniais ir keleiviais, reikėjo prie svarbiausių punktų tiesti siauruosius privažiuojamuosius geležinkelius. Siaurasis geležinkelis buvo tiesiamas etapais: 1891 m. pradėtas tiesti ir 1895 m. lapkričio 11 d. atidarytas 750 mm pločio Švenčionėlių–Pastovų ruožas; o 1898 m. nutiestas iki Panevėžio. Atidarymo metu 1899 m. siaurojo geležinkelio linija turėjo 2 depus (12 vietų Švenčionyse ir 2 – Panevėžyje), 15 garvežių, 112 krovininių, 58 įvairaus tipo keleivinius, 6 pašto vagonus ir 154 krovinines platformas. 1903 m. juo pervežta 65 tūkst. tonų krovinių ir daugiau kaip 40 tūkst. 600 keleivių.

Nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, 1920–1938 m., kuriant siaurojo geležinkelio tinklą daug prisidėjo vietos savivaldybės. 1921 m. pratęsta siaurojo geležinkelio statyba iš Gubernijos į Šiaulius. Vėliau atsirado atkarpa iš Pasvalio į Biržus. 1937–1938 m. nutiestas ruožas iš Panevėžio į Joniškėlį.

Pakilimą siaurasis geležinkelis išgyveno tarpukariu. Vėliau jo įprastos funkcijos ėmė silpti, kol 2001 m. jis nustojo veikti kaip susisiekimo priemonė, liko kaip istorinis-turistinis traukinys.

Dabar veikiantis 68,4 km ilgio siaurojo geležinkelio ruožas Panevėžys–Rubikiai eina pro Taruškas, Raguvėlę, Surdegį, Troškūnus, Anykščius, Bičionis.

Siaurukas kviečia pažinti ir pramogauti

Nepakartojamas Siauruko kolektyvas siekia išsaugoti ir puoselėti Lietuvos kultūros ir istorijos paveldą, skatinti edukaciją, pažinimą su Aukštaitijos siaurojo geležinkelio urbanistinėmis ir architektūrinėmis vertybėmis bei unikalia infrastruktūra, lietuviškomis tradicijomis ir įspūdingu gamtovaizdžiu, ugdyti aktyvaus laisvalaikio praleidimo kultūrą ir įpročius, todėl kviečia visus į neprilygstamas keliones siauruoju traukiniu.

Kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį rengiami reguliarūs reisai Anykščiai–Rubikiai–Anykščiai, edukacinės kelionės „Panevėžio siaurukas“, įvairios užsakomosios pramoginės kelionės iš Panevėžio ar Anykščių stotelių: traukinio užpuolimas miške; Balio Karazijos vyndarystės istorija; lietuviškas skonis su smalsumo pagardais ir emocijos padažu pagal prof. Rimvydo Laužiko knygą „Istorinė Lietuvos virtuvė“; sraigių, autorinio „Šušvės midaus” degustacijos, Troškūnų vienuolyno paslaptys ir dar daug kitų įdomybių.

Siauruko pramogų organizatoriai mielai priima individualius užsakymus pažintinėms kelionėms, šventėms, edukaciniams renginiams. Daugiau informacijos rasite www.siaurukas.eu

Geros nuotaikos ir turiningo laisvalaikio su Siauruku!

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis