fbpx

Prisijungti

Naujienos

Geri pavyzdžiai užkrečia

Su Skandinavijos vežėjais bendradarbiaujančios įmonės „I - Logistics“ direktorius Martynas Lumpickas pasakoja, kad aplinkosaugai abejingas verslas ateities neturi, o tvarių sprendimų įgyvendinimas kasdienėje veikloje yra verslo brandos ženklas. Pašnekovas atskleidžia, kaip jo vadovaujama įmonė prisideda prie aplinkos išsaugojimo ir mažesnės klimato taršos.

Išlikti tvariems užsiimant krovinių ekspedijavo verslu nėra labai paprasta, tačiau, anot M. Lumpicko, galimybių būti draugiškesniems gamtai tikrai galima surasti, o pradėti reikėtų nuo vilkikų. Europos automobilių gamintojų asociacijos (ACEA) duomenimis, sunkiajam transportui tenka maždaug 50 proc. atsakomybės už aplinkos taršą anglies dvideginiu, kuris didžiąja dalimi lemia klimato kaitą.

„Investuojame į vilkikų parko atnaujinimą. Tai padeda siekti žalumo tikslų, kadangi nauji vilkikai atitinka aukščiausią anglies dvideginio emisijos standartą. Ateityje ketiname dirbti su elektriniais vilkikais, kurie ženkliai prisidėtų prie klimato kaitos stabdymo“,  – kalba pašnekovas. „Dabartiniai mūsų vilkikai atitinka „Euro 6“ standartą, tačiau vis garsiau kalbama apie jo keitimą „Euro 7“ standartu, kuris gali reikšti vidaus degimo varikliais varomų sunkiųjų automobilių uždraudimą, įskaitant ir hibridinius modelius. Taigi, mūsų ateitis – elektriniai arba suslėgtomis ar suskystintomis bio - metano dujomis varomi vilkikai“.

Dėmesys vilkikų priežiūrai

Ilgametę patirtį transporto versle turintis M. Lumpickas pastebi, kad vien tik įsigyti mažai taršius, naujus vilkikus nepakanka, itin reikšmingas faktorius aplinkosaugai yra tinkama autoparko priežiūra. Aplinkos apsaugos agentūros duomenims, techniškai tvarkingos transporto priemonės į aplinką išmeta iki 50 proc. mažiau anglies dvideginio, taip pat ekonomiškiau naudoja degalus, todėl kiekvienas nuvažiuotas kilometras kainuoja mažiau. Padidėjusi CO2 emisija rodo, kad degalų degimo sąlygos yra pablogėjusios ( jų priežastimi gali būti susidėvėjusios variklio dalys, netinkamai sureguliuotas degalų ir oro mišinys ar pan.) – labiau teršiama aplinka, didėja kuro sąnaudos.

„Vilkikams būtinas ne tik remontas, kai atsiranda gedimų, bet ir reguliari diagnostika, taip pat savalaikis padangų keitimas. Visiems vilkikams padangas keičiame viename servise, kuriame užtikrinama, kad automobiliai būtų prižiūrėti, o padangų atliekos tvarkomos atsakingai“, – pabrėžia „I - logistics“ direktorius.

Kasmet Lietuvoje surenkama ir perdirbama apie 24 tūkst.  panaudotų padangų. Specialistai skaičiuoja, kad dar 2 – 3 tūkst. jų yra paliekama gamtoje ar nelegaliuose sąvartynuose.

Automobilių padangos natūraliomis sąlygomis yra itin sunkiai yranti bei kenksminga sveikatai atlieka, o tinkamai išrūšiuotos ir perdirbtos gali teikti naudą – kelių bitumui modifikuoti skirtos naudotų padangų gumos užtikrina kelio dangos atsparumą provėžų bei plyšių susidarymui, gali užtikrinti garso izoliaciją, iš jų galima gaminti automobilių kilimėlius ir kt.

Tvarūs sprendimai biure

M. Lumpickas pasakoja, kad tvarius sprendimus įgyvendina ne tik vilkikų parke, bet ir biure. „Deja, dėl veiklos pobūdžio, negalime visiškai atsisakyti popieriaus, o kai kuriuos dokumentus, pavyzdžiui, važtaraščius teisiškai įpareigoti esame saugoti net dešimt metų. Šiam laikotarpiui pasibaigus, nebereikalingus dokumentus susmulkiname, kad nepaviešintume duomenų, surenkame į kartonines dėžes ir atiduodame perdirbti.

Į mūsų biurą vanduo pristatomas didelėmis talpomis, kad išvengtume didelio kiekio individualių plastikinių butelių. Vandenį ir kavą geriame tik iš keramikinių bei stiklinių puodelių, karštam skysčiui pritaikytų kelionių gertuvių“, – atskleidžia pašnekovas. Tai itin reikšmingas indėlis į aplinkosaugą, nes paskaičiuota, kad Lietuvoje vienas biuro darbuotojas vidutiniškai sunaudoja apie 500 vienkartinių kavos puodelių per metus. Vienkartinių puodelių negalima perdirbti kaip popieriaus atliekų, nes jų sudėtyje yra apie 5 proc. plastiko, jie virsta ilgai neyrančiomis šiukšlėmis.

„I - Logistics“ įmonėje nešvaistomi ir kavos filtrai bei kavos atliekos: jas surenka kavos filtrus aptarnaujantys specialistai ir tinkamai utilizuoja.

Dalintis patirtimi

Pasak M. Lumpicko, labai svarbu ne tik asmeniškai įgyvendinti tvarius sprendimus, bet apie juos kalbėti ir dalintis gerąja patirtimi tiek tarp darbuotojų, tiek šeimose. „Daug kalbamės apie aplinkosaugą ir pastebime, kad tvarūs sprendimai pamažu tampa kasdieniais įpročiais: kuo toliau, tuo daugiau dėmesio yra skiriama aplinkosaugai, nes geri pavyzdžiai užkrečia. Kalbėdami apie aplinkai draugiškus sprendimus auginame atsakingesnę kartą, kuri ateityje kurs tvarų verslą“, – mano pašnekovas.

 

Šis straipsnis parengtas pagal projektą „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis