fbpx

Prisijungti

Naujienos

Elektra – kaip sutaupyti?

Elektros kainų šuolis nerimą kelia ne tik įmonėms ir verslams – už galvų imasi ir namų ūkių savininkai. Labai tikėtina, kad energijos kainos rudenį ir vėliau toliau nenumaldomai kils, todėl kyla rimtas iššūkis –  kaip taupyti elektros energiją ir stabilizuoti augančias sąskaitas? Rūmai pristato rubriką – „Ekspertas pataria“ ir apie elektros suvartojimą ir taupymą kalbina VPPAR narį, UAB „Elektros taupymo sprendimai“ direktorių, Tomą Puką.

„Prieš imantis bet kokių veiksmų pradėkite nuo elektros įrenginių audito ir suskaičiuokite visus elektros įrenginius bei susirūšiuokite juos pagal galią nuo galingiausio iki mažiausio. Tai galioja tiek verslui, tiek ir namų ūkiams. Atlikus elektros prietaisų auditą galima pradėti šių įrenginių techninių parametrų bei eksploatacijos analizę“, - rekomenduoja T.Pukas ir pateikia naudingų patarimų, norint sutaupyti elektros energiją.

Namų ūkiams

  1. Pasitikrinkite kelių laiko zonų yra Jūsų elektros skaitiklis. Jei turite dviejų arba keturių laiko zonųplaną tuomet pasistenkite labiausiai elektrą naudojančius įrenginius naudoti pigesnės laiko zonos metu. Pvz., skalbimo mašinas, džiovykles ar indaploves nustatykite veikti nakties metu (23:00 – 7:00) arba naudokite daugiau savaitgaliais. O jei jūsų atsiskaitymo planas yra keturių zonų - po 17 val. arba savaitgaliais.
  2. Kitas labai paprastas, tačiau efektyvus būdas yra išjungti šviesą kada jos nereikia. Aišku tai glaudžiai susiję su įpročiais, todėl jei yra sunku juos pakeisti, įsirenkite elektros jungtukus su judesio davikliais, kurie šį procesą automatizuos. Galėsite nustatyti pvz. 5 min. intervalą, po kurio šviesos išsijungs automatiškai, bei įsijungs automatiškai jums įeinant į kambarį.
  3. Patikrinkite ar visos jūsų naudojamos elektros lemputės yra ekonomiškos. Pakeiskite jas į efektyvias LED lemputes.
  4. Atsisakykite senų ir elektrai imlių įrenginių, kaip pvz. senų televizorių ar oro šildytuvų. Rinkitės įrenginius paženklintus ženklu „Energystar“.
  5. Naudokite kiek įmanoma daugiau natūralios šviesos, kad mažiau naudoti dirbtinį apšvietimą. Nuimkite nuo palangių šviesą užstojančius didelius daiktus ar tamsias užuolaidas. Leiskite šviesai į kambarius sklisti lengviau. Jie pergyvenate dėl galimo karščio, apklijuokite lango stiklus specialia karštį atspindinčia plėvele.
  6. Naudokite ventiliatorius, nes jie padeda orui judėti. Ventiliatorius padidina oro kondicionierių ir šildytuvų efektyvumą, nes judėdamas šaltas ar šiltas oras pasiskirsto patalpoje tolygiau.
  7. Nakčiai išjunkite įrenginius iš tinklo. Dažnu atveju televizorius, kuris yra išjungtas su pultelio pagalba vis tiek naudoja elektros energiją, nes jis veikia „budinčiame“ rėžime. Tas pat liečia ir kompiuterius, monitorius bei kitą panašią įrangą.
  8. Jei gyvenate name, pagalvokite dėl saulės elektrinės įrengimo ant namo stogo. Tai padeda sumažinti elektros sąnaudas iki 80%. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3-5 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.
  9. Jei gyvenate bute, pagalvokite apie dalies elektrinės įsigijimą nutolusiuose saulės parkuose. Tai padeda sumažinti elektros sąnaudas iki 60%. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 4-6 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės parkuose gyvavimo laikas 25-30 metų.

Įmonėms

  1. Pasitikrinkite kelių laiko zonų yra jūsų elektros skaitiklis. Jei turite dviejų arba keturių laiko zonųplaną tuomet pasistenkite labiausiai elektrą naudojančius įrenginius naudoti pigiausių laiko zonų metu. Pvz., jei turite programuojamą oro kondicionierių nustatykite, kad jis įsijungtų 6 ryto, kada dar vis galioja naktinis tarifas. Atėjus patalpos jau bus vėsios ir jums tereikės palaikyti esamą vėsą.
  2. Įveskite vasaros darbo laiką savo įmonėje. Karštomis vasaros dienomis žymiai geriau yra pradėti darbus anksčiau, kuomet dar vėsu, ir juos baigti prieš patį karščio piką. Taip mažiau naudosite oro kondicionierius ar ventiliatorius.
  3. Biuro darbuotojams įveskite nuotolinio darbo grafiką karštomis vasaros dienomis.
  4. Išjunkite šviesą kada jos nereikia. Biuro patalpose primygtinai rekomenduojama įrengti elektros jungtukus su judesio davikliais, kurie šį procesą automatizuotų. Galėsite nustatyti pvz. 5 min. intervalą, po kurio šviesos išsijungs automatiškai. Gamybinėse patalpose gali reikėti daugiau ir labiau jautresnių jutiklių, pritaikytų aukštoms patalpos.
  5. Įsirenkite modernią apšvietimo sistemą su automatiniu pritemdymu. Tai padės palaikyti pastovų apšvietimo lygį patalpose ir sutaupyti daug elektros energijos, ypač gamybinėse ar sandėliavimo patalpose, kuriose yra langai ar stoglangiai.
  6. Patikrinkite ar visos jūsų naudojamos elektros lemputės biure yra ekonomiškos. Pakeiskite jas į efektyvias LED lemputes, o senus liuminescencinius šviestuvus į modernius LED šviestuvus.
  7. Naudokite kiek įmanoma daugiau natūralios šviesos, kad nereiktų įjunginėti dirbtinio apšvietimo. Nuimkite nuo palangių šviesą užstojančius didelius daiktus ar tamsias užuolaidas. Leiskite šviesai į biuro patalpas sklisti lengviau. Jie pergyvenate dėl karščio, apklijuokite lango stiklus specialia karštį atspindinčia plėvele.
  8. Naudokite ventiliatorius, nes jie padeda orui judėti. Ventiliatorius padidina oro kondicionierių ar šildytuvų efektyvumą, nes judėdamas šaltas ar šiltas oras pasiskirsto patalpoje tolygiau.
  9. Nakčiai, išeidami iš biuro, išjunkite kompiuterius bei spausdintuvus.
  10. Atsisakykite senų ir elektrai imlių įrenginių, kaip pvz. senų variklių, kurie neturi minkšto paleidimo funkcijos ar generuoja daug reaktyvinės energijos. Atkreipkite dėmesį į jūsų įmonėse naudojamų įrenginių generuojamą reaktyvinę energiją. Nepamirškite, kad verslas, skirtingai nei buitiniai vartotojai moka ir už aktyviąją ir už reaktyvinę energiją. Norint sumažinti reaktyviosios energijos generavimą reikia naudoti mažai reaktyvinės energijos generuojančius įrenginius arba montuoti reaktyvinės energijos kompensatorius. Didelė klaida yra biuruose naudoti pigias, buitiniams vartotojams skirtas, LED lemputes. Reaktyvinės energijos generavimo dydį nusako elektros prietaiso galios koeficientas ( power factor). Rekomenduojama, kad galios koeficientas būtų bent jau ne mažesnis nei 0,85. Šį parametrą galite pasitikrinti kiekvieno įrenginio techninėje dokumentacijoje.
  11. Pagalvokite dėl saulės elektrinės įrengimą ant savo pastato. Tai padės ženkliai sumažinti elektros sąnaudas. Saulės elektrinės atsipirkimas šiuo metu vidutiniškai siekia 3-5 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės gyvavimo laikas 25-30 metų.
  12. Jei neturite savo pastato, pagalvokite apie elektrinės dalies įsigijimą nutolusiuose saulės parkuose. Tai taip pat padės ženkliai sumažinti elektros išlaidas. Tokios investicijos atsiperkamumas šiuo metu vidutiniškai siekia 4-6 metus, įskaičiuojant APVA paramą. Vidutinis saulės elektrinės parkuose gyvavimo laikas 25-30 metų.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis