Daryti gera yra malonu
Apšvietimo inžinerinius sprendimus pramonei ir verslui teikiančios įmonės „LEDlife“ vadovas Kęstutis Černeckas įsitikinęs, kad verslo atstovai turėtų prisidėti prie gerovės valstybės kūrimo. „Nesvarbu, kokio dydžio įmonei vadovauji, gali pasirinkti būti socialiai atsakingas ir įgyvendinti nedidelius projektus ar prisidėti prie didesnių“, – sako pašnekovas.
„LEDlife“ įmonės vadovas pasakoja, kad socialinė atsakomybė gali reikštis įvairiomis formomis, pavyzdžiui, žmonių neskirstymu pagal jų kultūrinius ar tautinius skirtumus. „Šiuo metu mūsų įmonėje elektrotechnikos inžinieriumi dirba kitos tautybės žmogus. Augant komandai, per įdarbinimo agentūrą ieškojome papildomų darbuotojų į šią ir kitas pareigybes. Gavome CV bei atsiliepimų, kad būsimas darbuotojas turi reikiamų kompetencijų, surengėme darbo pokalbį ir priėmėme dirbti. Į jo tautybę nežiūrėjome, svarbu, kad galėtų kokybiškai atlikti paskirtą darbą. Esu patenkintas sprendimu, nes suradome darbštų darbuotoją, gebantį integruotis į kolektyvą, prisidedantį siekiant bendrų įmonės tikslų, – kalba K. Černeckas. – Be to, žmogus iš kitos kultūros į darbovietę atsineša savitą požiūrį, vertybes. Konkrečiu mūsų elektrotechnikos inžinieriaus atveju pastebiu, kad jis turi daugiau ambicijų parodyti save, savo gebėjimus ir išsikovoti vietą kolektyve. Jo noras būti lyderiu savo srityje truputėlį verčia pasitempti ir senbuvius. Tai įmonei visuomet naudinga.“

Įmonė gali daryti įtaką
Pasak „LEDlife“ vadovo, įmonė turi funkcionuoti ne tik kaip atskiras ūkio subjektas, bet ir lemti tam tikrus procesus socialinėje erdvėje. „Priklausomai nuo verslo pajėgumo, jis gali bent maža dalimi prisidėti prie gerovės valstybės kūrimo, kurioje visi norime gyventi oriai ir saugiai. Po truputį turėtų keistis visuomenės ir verslo požiūris, kad valdžia ar kažkas kitas yra atsakingas už socialinę aplinką. Kiekvienas žmogus bei ūkio subjektai turi prisidėti prie bendro tikslo, kiek turime noro ir galimybių“, – mintimis dalinasi verslininkas.
Paklaustas kokius socialiai atsakingus projektus įgyvendino „LEDlife“, įmonės vadovas pasakoja kasmet paskiriantis tam tikrą biudžetą skirtingiems geriems darbams. „Vienais metais finansavome paauglio veido nervų operaciją. Lietuvoje tokio lygio neurochirurgo nebuvo, todėl finansiškai prisidėjome, kad operacija būtų atlikta Italijoje. Labai džiugu, kad paauglys jau gali šypsotis. Turint tam tikrus veido defektus ir gyvenant sudėtingoje aplinkoje, kur pasitaiko patyčių, tai labai reikšminga. Gera žinoti, kad prisidėjome prie to, kad vaikas galėtų gyventi pilnavertiškai, – džiaugiasi K. Černeckas. – Kitais metais pildėme vaikučių svajones: vaikai Kalėdų Seneliui buvo parašę laiškus, kuriuose prašė dovanų – tam tikrų praktinių daiktų. Mane nustebino tai, kad vaikai laiškuose pagrindė, kaip tie daiktai padėtų jų buityje arba siekti geresnių mokslo rezultatų. Praėjusiais metais padėjome įrengti senelių namus, kur susiburia vieniši garbaus amžiaus žmonės, norintys bendrauti ir pakankamai aktyvūs užsiimti įvairiomis veiklomis. Šiais metais prisidėjome prie paramos Ukrainos kariuomenei, ginančiai savo šalį.“
Būti socialiai atsakingu – gera
Verslininkas pastebi, kad Lietuvos rinka yra maža ir ją daugiausia sudaro mažos bei vidutinės įmonės, kurių vadovų požiūris į socialinę atsakomybę gali būti labai skirtingas. „Visgi, agituočiau visus vadovus būti socialiai atsakingais. Nesvarbu, ar verslas didelis, ar mažas, galima įgyvendinti bent mažutį projektuką ar prisidėti prie didesnio įgyvendinimo. Juk pasaulyje yra valstybių, kuriose nerastume vaikų namų. Jei visi vadovautųsi šiuo požiūriu, turėtume gražią bendrystę, jungiančią visus verslus. Tai labai svarbu, nes paramos ieškančių šiandien turime kur kas daugiau nei ją skiriančių“, – atkreipia dėmesį „LEDlife“ vadovas.
Anot jo, informacijos skleidimas apie socialinę atsakomybę yra svarbus, nes gali tapti ženklu kitiems verslas. „Tai galimybė įsiklausyti ir išgirsti, kad būti socialiai atsakingiems nėra taip skausminga ir baisu (šypteli). Žinoma, skirdamas paramą niekada nesitikiu naudos, tačiau duodantis visuomet gauna daugiau už imantį. Užsiimi tuo, nes daryti gera yra malonu. Manau, kad šis supratimas nebūna įgimtas ar išmokstamas universitetuose, jis ateina su saviverte“, – sako K. Černeckas.
Šis straipsnis parengtas pagal projektą „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1 - ESFA - V423 - 02 - 0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.
