fbpx

Prisijungti

Naujienos

Buvę Lietuvos premjerai baiminasi praskolintos Lietuvos. Įžvalgomis dalinosi Rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius.

Lietuvai pamažu išnyrant iš pasaulinės pandemijos sukelto karantino, reikia kaip įmanoma greičiau sugrįžti į įprastas vėžes tiek verslams, tiek ir paprastiems piliečiams. Ir šiam sugrįžimui yra labai svarbi valstybės pagalba.

Tačiau ar pastaruoju metu skambiai valdančiųjų reklamuojami priedai prie vaiko pinigų ir pensijų suteiks realią pagalbą visuomenei, ypač kai dalis iš tiesų dėl karantino nukentėjusių žmonių ir verslų paramos negaus arba ji vėluoja?

Panašu, kad tiek verslo atstovai, tiek ir buvę Vyriausybės vadovai yra gan skeptiški šiuo klausimu.

Pinigų dalijimas senjorams – neatsakingas elgesys

Ar vienkartinių išmokų skyrimas senjorams yra racionalus sprendimas? Pasak buvusio premjero ir EP nario Andriaus Kubiliaus, ši Vyriausybės strategija mažų mažiausiai neišmintinga ir prilygsta dovanėlių dalijimui prieš rinkimus.

„Skolintus pinigus reikia investuoti į tai, kas produktyvu, kad po to už tuos pinigus būtų sukurta pridėtinė vertė ir būtų galima tikėtis, jog skola bus sugrąžinta, – vertino A. Kubilius. – Išdalijant pensininkams ar vaikams, išties lieka atviras klausimas: o kaip ta skola, kuri išdalijama, bus sugrąžinta po kelerių metų?

Ne vietoje skiriamus pinigus įžvelgė ir Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Sigitas Leonavičius. Verslo atstovo teigimu, pensininkai nebuvo ta socialinė grupė, kuriems buvo reikalinga didžiausia pagalba.

„Tai yra žuvų dalijimas, bet ne meškerės, – vaizdžiai apibūdino S. Leonavičius. – Ne ten reikėjo gelbėjimo. Reikėjo gelbėti tuos pačius verslus, negalvoti, kad už to stovi Jonas Jonaitis ar Petras Petraitis. Tai yra kolektyvai, žmonės, jiems buvo ir psichologinė trauma, moralinė trauma, karantinas.“

Finansinė našta valstybei neskaičiuojama

Akivaizdu, kad skolinantis pinigus juos reikės galiausiai grąžinti, o neatsakingas pinigų dalijimas dabar gali privesti prie rimtesnių bėdų ateityje. Todėl, pasak A. Kubiliaus, būtina jau dabar nuodugniai kalbėti apie valstybės skolos augimą.

„Jei valstybės skola augs tokiais tempais, kaip ji auga dabar, nėra sudėtinga suskaičiuoti, kad kitų metų pabaigoje ji gali pasiekti 70 proc. BVP, ir tai pasidarys sistemine Lietuvos problema, – tvirtino europarlamentaras. – Kaip reikės ją mažinti, kiek reikės lėšų jai tvarkyti, apie tai šiandien nėra kalbama, mano manymu, pats laikas apie ją daug giliau kalbėti.“

Panašios nuomonės laikosi ir kitas buvęs premjeras bei Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Algirdas Butkevičius. Politiko teigimu, taikant konkrečias finansines priemones reikia atsižvelgti ir į bendrą valstybei teksiančią naštą.

„Turi būti vertinama kiek plačiau, nekalbant vien tik apie skolinimąsi. Mes turime galvoti ir apie tai, kokia bus našta tų pasiskolintų pinigų šių ir ateinančių metų biudžeto išlaidų programoje“, – teigė politikas.

Laidos įrašą žiūrėti galite ČIA.

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis