Aplinkosaugai abejingas verslas gali likti paraštėse
„Manta CWS“ vadovas Tadas Gruodys pastebi, kad prieš kurį laiką tvarūs sprendimai rodė verslo inovatyvumą – rūpestis aplinka buvo ženklas, kad įmonės yra žingsniu priekyje. Šiandien, vis labiau agresyvėjant klimato kaitai, veikloje įgyvendinami aplinkosauginiai sprendimai tampa norma. „Manau, kad ateityje poveikiu aplinkai nesirūpinančios įmonės liks paraštėse“, – sako pašnekovas.
T. Gruodžio vadovaujamoje įmonėje gaminama ir parduodama savitarnos automobilių plovyklų įranga. Kaip ir kitose prekyba ir gamyba užsiimančiose įmonėse, kasdien yra parengiama daugybė įvairių dokumentų. Visų jų spausdinimas būtų neekologiškas sprendimas. Amerikos aplinkosaugos departamento duomenimis, vidutinė įmonė per metus sunaudoja nuo 200 iki 500 kg. popieriaus, o pagaminti tonai popieriaus reikia 17 medžių, nuo 5 iki 50 kubinių metrų vandens ir maždaug 2500 kW energijos.
„Taupydami kaštus ir saugodami gamtą, nuo praėjusių metų kartu su kitomis įmonių grupės, kuriai priklausome, įmonėmis, įgyvendiname skaitmenizacijos projektą – diegiame informacines sistemas verslo veiklai ir sandoriams valdyti. Jau anksčiau įdiegta Klientų savitarnos serviso paslaugų valdymo sistema leidžia paprasčiau ir efektyviau valdyti klientų užklausas, užsakymus ir komunikaciją nuotoliniu būdu. Diegiama ir netrukus startuosianti elektroninė parduotuvė, skirta prekių bei paslaugų pardavimui, bus patogesnis būdas parduoti „Manta CWS“ automobilių savitarnos plovyklas, jų priedus, serviso paslaugas internetu, apdoroti užsakymus ir su jais susijusią informaciją“, – sako T. Gruodys.

Sumažino cheminių medžiagų kiekį
Vidutinis lietuvis automobilį plauna kas 2 – 4 savaites, jei automobilis naujas – kartą per savaitę. Kaskart plovimo metu naudojamos cheminės medžiagos, kurios galiausiai patenka į aplinką. Siekdami kaip įmanoma sumažinti neigiamą poveikį gamtai, „Manta CWS“ specialistai ieško būdų, kaip sunaudoti mažiau cheminių medžiagų.
„Šiuo metu baigiame ES projektą, skirtą automobilių plovimo įrangos tobulinimui. Mūsų tikslas buvo pasižiūrėti į plovimo procesą šiek tiek kitaip. Kiek teko domėtis, visi ieško inovatyvių cheminių sprendimų – kaip keisti plovimui naudojamas medžiagas, o mes nutarėme pasižiūrėti iš fizikinės pusės. Radome būdą, kaip optimizuoti automobilių plovimo įrangą, sunaudojant kuo mažiau įprastų cheminių medžiagų. Anksčiau jų sąnaudos buvo 60 ml per minutę, projekto metu pasiektas rezultatas – vos 15 ml aktyvių putų per minutę, taigi, pavyko sumažinti net keturis kartus. Kol kas tai geriausias rezultatas, lyginant su panašias paslaugas teikiančiomis įmonėmis, kurių cheminių medžiagų sąnaudos siekia net 100 ml per minutę ir daugiau“, – atskleidžia įmonės vadovas.
Taupesnis vandens naudojimas
T. Gruodys pasakoja, kad atliekant bandymus, kaip optimizuoti plovimo įrangą, kad jos naudojimas būtų kuo draugiškesnis aplinkai, buvo rastas būdas kaip sutaupyti vandens ir elektros energijos. „Eksperimentuodami kaip plovimo čiurkšlėms naudojamas slėgis koreliuoja su plovimo kokybe, atradome metodus, kurie leidžia pasirinkti optimalų, mažesnį slėgį. Nenaudodami perteklinio slėgio, galime mažinti automobilio plovimui sunaudojamo vandens kiekį, – sako pašnekovas. – Mūsų gaminama įranga taip pat turi vandens, likusio po osmosinio (distiliuoto) vandens gamybos, panaudojimo sistemą. Daugumos kitų gamintojų plovyklose šis vanduo („rejected water“) yra išpilamas į kanalizaciją, mes panaudojame plovimo procesuose, taip iš esmės sumažindami vandens ir druskos sąnaudas vandens minkštinimui. Tai padeda sutaupyti reikšmingus kiekius vandens ir mažina į aplinką patenkančių cheminių medžiagų kiekį.
Kuriami ir diegiami techninio monitoringo sprendimai leidžia operatyviai reaguoti į gedimus, pvz., turime sistemą, kuri informuoja apie įvadinio vandens pratekėjimą į kanalizaciją, prakiurus vamzdžiui ar sugedus vožtuvui, taip išvengiama vandens nuostolių. Naujai įdiegtas plovyklų technologijos modelis padeda mažinti ir elektros energijos kaštus: atsisakius kai kurių perteklinių komponentų, taupoma elektros energija.“
Gamtos tausojimas koreliuoja su taupymu
Anot pašnekovo, aplinkosaugai draugiškas verslas yra ateities verslas ne tik dėl besikeičiančio klientų ir partnerių požiūrio. „Tausodami gamtą, padedame ir savo verslui, nes aplinkai draugiški sprendimai leidžia sutaupyti lėšų. Tai pasakytina ir apie spausdintų dokumentų atsisakymą, ir sumažintas vandens bei elektros energijos sąnaudas. Ieškant tvarių sprendimų bei eksperimentuojant, galima optimizuoti savo veiklą. Taigi, nauda abipusė – ir gamtai, ir verslui“, – džiaugiasi „Manta CWS“ vadovas.
Šis straipsnis parengtas pagal projektą „Įmonių socialinės atsakomybės skatinimas” Nr. 08.5.1-ESFA-V423-02-0001, finansuojamą Europos socialinio fondo lėšomis.
