fbpx

Prisijungti

Naujienos

Jaunimo nedarbui Lietuvoje mažinti pasitelkta Vokietijos patirtis

 

Iki šiol Lietuvoje ir daugelyje kitų ES šalių tokios agentūros kaip Lietuvos darbo birža, dažniausiai teikė tik darbo pas darbdavį suradimo paslaugą, nesiorientuodamos į žmonių apmokymą kurti savo verslus. „Job Developer“ projekto metu tiek Lietuvos, tiek kitų šalių, dalyvavusių projekte, įdarbinimo agentūros įgijo naujų kompetencijų ir žinių nedarbui mažinti, skatinant verslumą.

 

Vilniaus prekybos, pramonės ir amatų rūmai 2016 m. prisijungė prie Rūro universiteto Bochume inicijuoto Erasmus+ programos projekto, kurio tikslas – padėti spręsti nedarbo problemas Europos Sąjungoje ieškant naujų metodų. Projektu siekta nedirbantiems asmenims parodyti naujas galimybes atveriant duris į savarankišką darbą ar savo verslo kūrimą.

Vokietijoje dar 2002 m. buvo sukurtas komitetas, kuris pateikė naujus metodus ir rekomendacijas kaip dirbti su bedarbiais. Vėliau šios rekomendacijos virto svarbiomis socialinėmis reformomis. Šio komiteto primininkas buvo Dr. Peteris Harz‘as, tuometinis Volkswagen personalo direktorius. Šių reformų sėkmė ir augantys iššūkiai ES paskatino imtis iniciatyvos ir pabandyti gerąją Vokietijos praktiką pritaikyti kitose šalyse adaptuojant sukurtas metodikas.

 

 

Naujos priemonės nedarbui mažinti

Bendradarbiaujant su tarptautiniais partneriais iš ES finansuojamo projekto „Job Developer“ (lietuviškai „Darbų vystytojai“) užimtumo tyrėjai iš Rūro universiteto Bochume įvertinto naujas priemones jaunimo nedarbui ES mažinti.

Nuo 2015 m. iki 2018 m. projekto komanda kūrė sertifikavimo programą. Patyrę specialistai naudodami šią programą gali įgyti mentoriaus kvalifikaciją, kad galėtų padėti jauniems, darbo ieškantiems asmenims jų kelionėje ieškant darbo, užsiimant individualia veikla ar kuriant verslą.

Pagal projekto planą buvo apmokyti 55 mentoriai, dar vadinami „Job-developers“ arba lietuviškai -  darbų vystytojais. Jie taip pat suteikė pagalbą 70 jaunuolių iš Bulgarijos, Vengrijos, Graikijos, Ispanijos ir Lietuvos kuriant nuosavo verslo idėjas paslaugų teikimo ar produktų tiekimo srityse (priklausomai nuo kiekvienos šalies potencialo).

 

 

Darbų vystytojų metodika ir Lietuvos darbo biržos patirtis

Darbų vystytojai naudoja tris priemones:

  • talentų nustatymą (Talent Diagnosis), kuriuo remiantis jie gali padėti vystyti individualius kandidatų gebėjimus;
  • užimtumo radarą (Employment Radar), kuris analizuoja vietinio užimtumo aplinkos potencialą;
  • ekspertų klausymąsi (Employment Radar), kuris padeda kandidatams susisiekti su sėkmingais darbdaviais, turinčiais priėjimą prie atitinkamo sektoriaus tinklo.

Projekto tikslas buvo kartu su praktikos turinčiais ekspertais sukurti asmeninį vystymosi planą jaunimui. Šios idėjos pirmiausiai kilo "Minipreneure" organizacijoje (SHS fondas, Saarbrücken), kurios vienas iš lyderių yra pats anksčiau minėtas dr. Peter Harz .

 

Lietuvoje projekto metu buvo apmokyta grupė Lietuvos darbo biržos darbuotojų. Ši metodika vertinama kaip turinti ypač didelį potencialą Lietuvoje jau rudenį vyksiančios Darbo biržos reorganizavimo ir tapimo Užimtumo tarnyba kontekste.

Lietuvos darbo birža savo reforma siekia tapti modernia, šiandienos realijas ir iššūkius atliepiančia organizacija, kuri gali padėti Lietuvos gyventojams rasti tinkamą užimtumą. Darbų vystytojų metodika – tai įrankių rinkinys šiam tikslui pasiekti.

Iš projekto kilo sertifikavimo programa, susidedanti iš penkių savarankiško mokymosi modulių. Darbų vystytojų mokymai suteikia galimybę organizuoti ir įgyvendinti talentų nustatymo (Talent Diagnosis), užimtumo radaro (Employment Radar), ekspertų klausymosi (The Expert Hearing) procesus.

 

Trys galimybių studijoje įvertinti dalykai

Atliekant galimybių studiją buvo pastebėta, kad individuali jaunuolių stiprybė gali būti randama remiantis talentų nustatymu. Ši priemonė padeda ugdyti kandidatų pasitikėjimą savimi ir yra karjeros konsultacijų atskaitos taškas. Vis dėlto darbų vystytojai nurodė, kad vien vadovaujantis testu yra labai sunku nustatyti platesnius jaunuolių gebėjimus. Galimi ir kiti neigiami veiksniai, jei IT pagrindu sukurti testai bus per brangūs ir nebus galima suderinti daugelio talentų finansavimo idėjų.

 

Dalyviai užimtumo radarą laiko struktūrizuota ir kūrybiška priemone, kuri daro rinkos vystymąsi skaidresnį ir padeda aptikti įdarbinimo galimybes regione. Nepaisant to, jaunuoliai nurodo, kad idėjos gali būti nuplagijuotos, nes pagal taikomą sistemą jų verslo koncepcijos yra atskleidžiamos kitiems dalyviams ir ekspertams. Dėl didelio sukauptų duomenų kiekio rinkos tyrimų pokalbių analizė buvo tikras organizacinis iššūkis.

 

Ypač naudingas dalyviams buvo ekspertų pranešimų išklausymas, kuris suteikė galimybę tiesiogiai pabendrauti su žmonėmis, kurie juos įkvėpė, motyvavo ir paskatino sekti jų pavyzdžiu vystant savo karjerą. „Ši priemonė padeda užpildyti spragą tarp lavinimo sistemos ir darbo rinko reikalavimų“, - apibendrina Martin Kröll.

 

Konferencija Bochume

 

Nepaisant kvalifikuotų darbuotojų stokos, jaunimo nedarbas kaip ir ilgalaikis nedarbas yra iššūkis Vokietijai ir kitoms Europos šalims, tokioms kaip Ispanija ar Graikija. Ekonominio, mokslinio bei socialinio sektoriaus veikėjai konferencijoje aptarė tris klausimus: Kaip galima išnaudoti darbų vystytojų potencialą ilgalaikėje perspektyvoje? Kaip galima susitvarkyti su nustatytomis kliūtimis? Kaip siekiant kovoti su nedarbu darbų vystytojai ir kitų iniciatyvų dalyviai gali bendradarbiauti ir mokytis vieni iš kitų?

 

Projekto komandos nariai pristatė rezultatus iš kiekvienos ES šalies. Konferencijoje tai pat dalyvavo šie ekspertai: Prof. dr. Peter Hartz, kuris su auditorija aptarė savo svarstymus dėl darbo rinkos reformų parengimo, taip pat Dominik Schad, Recklinghausen rajono darbo centro vadovas, Joachim Wolff, dirbantis Niurnbergo užimtumo tyrimų institute ir Heinrich Bär, "Mokymų tilto" Liuneburge koordinatorius.

 

http://www.jobdeveloper.eu/

Tapkite rūmų nariu

Nario anketą peržiūrėti gali tik prisijungę prie sistemos rūmų nariai

Registruotis

 

Sveiki!

Smagu, kad domitės galimybe bendradarbiauti su užsienio partneriais. Šiuo metu funkcionalumas yra diegiamas ir artimiausiu metu bus aktyvuotas.